Przekleństwo złota w Kivu

Ponad 5 tys. mieszkańców południowego Kivu we wschodniej części Republiki Demokratycznej Konga zostało przesiedlonych ze swoich ziem, przez kanadyjski koncern Banro Corporation, wydobywający złoto z tamtejszych terenów, donosi Catholic Information Service for Africa.

Jako rekompensatę korporacja przekazała mieszkańcom teren, w którym pobudowano dla każdej rodziny domy liczące 20 metrów kwadratowych. Zdaniem przedstawicieli korporacji inwestycja i rozwój kopalni złota jest szansą dla regionu.

BUTEMBO21 Twangiza Gold mine . Sud-Kivu.

Co na to mieszkańcy? W dokumencie przesłanym agencji Fides, pod znaczącym tytułem "Przekleństwo złota w Kivu" jego autor Néhémie Bahizire zauważa, że nowe domy nie spełniają odpowiednich warunków mieszkalnych, gdyż pobudowane na terenach wysoko położonych podczas gdy ludzie dotychczas mieszkali na terenach nizinnych, z trudnym dostępem do wody (kilka kilometrów) i niewystarczającymi terenami uprawnymi dokoła.    

Napięcie pomiędzy mieszkańcami wzrasta też wskutek powiązań lokalnych liderów z korporacją. Dokument zwraca również uwagę na przypadki dyskryminacji jakiej doświadczają lokalni robotnicy  w porównaniu z zagranicznymi menedżerami, nie uwzględnianie warunków środowiskowych, i obawę o przyszłość wykorzystywanych terenów.

'"Społeczność Twangiza podejrzewa, i słusznie, że po wyczerpaniu się zasobów złota kompania opuści teren pozostawiwszy zniszczoną faunę i florę. Co pozostanie dla ludzi?" konkluduje dokument.

Art. źródłowy na stronie Catholic Information Service for Africa: Thousands Evicted from their Gold Rich Land

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama