Naukowcy z Ukrainy, Litwy i Polski rozmawiali w Krakowie o dziele i spuściźnie księdza Piotra Skargi.
Organizatorzy dwudniowej konferencji „Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” starali się ukazać uniwersalność działalności wybitnego jezuity.
„Udało nam się pokazać Piotra Skargę wbrew wielu krzywdzącym uproszczeniom. Nasza konferencja pozwoliła samego Skargę i jego dzieło uwolnić od różnych stereotypów, to znaczy od naszych wyobrażeń, że Piotr Skarga był człowiekiem walczącym z reformacją, jak się go charakteryzuje w szkole – mówiła prof. Iwona Nowakowska-Kempna z Akademii Ignatianum. – Tymczasem Piotr Skarga pokazał się jako człowiek bardzo nowoczesny w swoim myśleniu. Człowiek, który był wierny wierze katolickiej, ale jednocześnie otwarty na dialog z prawosławiem, ponieważ widział tutaj wspólnotę dogmatów i w związku z tym był jednym z rzeczników Unii Brzeskiej”.
Piotr Skarga to wyzwanie dla poprawności politycznej – uważa z kolei arcybiskup Ihor Isichenko z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Jego zdaniem otwartość i „polityczna niepoprawność” ks. Piotra Skargi bywa czasem potrzebna w dialogu międzywyznaniowym, „ponieważ musimy mówić o swej tożsamości tak, jak to robił Piotr Skarga – natarczywie, agresywnie, ale szczerze”.
Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm rokiem Piotra Skargi. Konferencja „Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” była jednym z wydarzeń roku skargowskiego.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.