Podczas stołecznych obchodów Roku Piotra Skargi kard. Kazimierz Nycz odsłonił jego popiersie w kościele jezuitów na Starówce.
Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia na lewym filarze świątyni popiersia ks. Piotra Skargi. W obecności prezydent Warszawy i przełożonego wielkopolsko-mazowieckiej prowincji jezuitów o. Tomasza Kota SJ rzeźbę odsłonił kard. Nycz. Jest ona kopią popiersia Skargi z krakowskiego kościoła św. Piotra i Pawła, w którym wybitny jezuita jest pochowany.
Kard. Nycz przypominając jego postać w czasie Mszy, którą wraz z duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym sprawował w intencji ojczyzny i Kościoła, podkreślił, że był on człowiekiem wielkiej służby Kościołowi i ojczyźnie, której poświęcił swoje życie.
Metropolita warszawski przestrzegał przed próbą „zamykania Kościoła, jakoby miał on być ustanowiony tylko dla niektórych”. - Nie wolno Kościoła zamykać, w imię często fałszywej troski o jego czystość gdyż Bóg przyszedł powołać nie sprawiedliwych ale grzeszników. Wszyscy przecież jesteśmy słabi i grzeszni” – wyjaśniał.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę, iż jedność Kościoła i jedność Polski była szczególną troską ks. Skargi. To przed czym przestrzegał na początku XVII wieku okazało się proroctwem, które się ziściło. – Polska i dziś musi się zrosnąć i zjednoczyć – apelował przywołując słowa wybitnego jezuity: „skłońcie się do zgody”. Wskazywał też, że „drogi do jedności prowadzą przez miłość, przez pokorę, gdyż trzeba się pochylić i skłonić. Drogi do jedności prowadzą przez świadectwo, czasem aż do męczeństwa”. - Matce Bożej Łaskawej polecamy naszą ojczyznę, „ziemię trudnej jedności”, polecamy nasze miasto – Warszawę – modlił się kard. Nycz.
Na zakończenie Mszy, prezydent miasta stołecznego odczytała akt zawierzenia Warszawy jej patronce - Matce Bożej Łaskawej, czczonej w sanktuarium na Starym Mieście. Budowę tej świątyni zainicjował sam ks. Piotr Skarga.
Na uroczystość przybyli liczni warszawiacy, obecny był także poseł Rafał Grupiński – parlamentarny inicjator Roku Piotra Skargi. Uroczystość uświetnił Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod dyrekcją prof. Krzysztofa Kusiela - Moroza.
Przesłanie do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Bronisław Komorowski. Wyraził w nim radość, że odsłonięte dziś popiersie będzie przypominać mieszkańcom Warszawy i turystom o jednej z najwybitniejszych osobowości w dziejach Kościoła i państwa polskiego. Odnosząc się do „Kazań Sejmowych” prezydent RP stwierdził, że „życie społeczne i polityczne zawsze bywa pełne sporów i kontrowersji. Najważniejsze jednak, byśmy w toczonych polemikach nie zapominali o nadrzędnej racji jaką winno być dążenie do powszechnej zgody oraz świadomość, że swoją pracę dla Polski prowadzimy wspólnie i ku ogólnemu pożytkowi”. Niech na tej drodze ks. Piotr Skarga będzie jednym z naszych duchowych przewodników – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.
Z kolei Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w swoim przesłaniu na stołeczne obchody Roku Piotra Skargi zwrócił uwagę na aktualność przesłania jego „Kazań Sejmowych”. Zapewnił o modlitwie o dar mądrości dla współczesnych Polaków, aby kulturą bycia i działania pomnażali dobro ojczyzny. O swojej duchowej łączności zapewnił też metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu k.Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 roku został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 roku, gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek – Skarga.
Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Kaznodzieja zmarł w 1612 roku, w Krakowie.
Z okazji przypadającej w tym roku czterechsetnej rocznicy jego śmierci Sejm RP przyjął uchwałę stanowiącą Rok 2012 Rokiem Piotra Skargi. Obchody związane są z trzema najważniejszymi wydarzeniami: datą urodzenia Skargi (2 lutego w Grójcu), uroczystością w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie, którego budowę zainicjował Skarga (12 maja), oraz datą jego śmierci (27 września w Krakowie). W ramach obchodów organizowane są seminaria i konferencje naukowe poświęcone osobie Piotra Skargi.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.