Rodzina receptą na kryzys

Spotkanie katolickich rodzin z całego świata rozpocznie się 30 maja w Mediolanie.

Tematem przewodnim jest praca i świętowanie. W tym czasie w kilkudziesięciu polskich miastach odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny pod wspólnym hasłem „Rodzina receptą na kryzys”.

Rodzina, praca i dzień świąteczny to Boże dary i błogosławieństwa, które mają nam pomagać przeżywać życie w pełni po ludzku – zwraca na to uwagę Benedykt XVI w liście przed VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie. „Niestety w naszych czasach planowanie i organizacja pracy pod kątem konkurencji rynkowej i największego zysku oraz traktowanie święta jako okazji do ucieczki od obowiązków i konsumpcji przyczyniają się do rozbicia rodziny i wspólnoty oraz do upowszechniania indywidualistycznego stylu życia. Potrzebna jest zatem refleksja i działanie ukierunkowane na pogodzenie wymogów i czasu pracy z potrzebami rodziny oraz na przywrócenie prawdziwego znaczenia święta, zwłaszcza niedzieli, cotygodniowej Paschy, dnia Pańskiego i dnia człowieka, dnia rodziny, wspólnoty i solidarności” – pisze Papież.

VII Światowe Spotkanie Rodzin będzie trwało pięć dni, od 30 maja do 3 czerwca. Jego kulminacyjnymi wydarzeniami będą Święto świadectw w sobotni wieczór oraz uroczysta Msza Św. w niedzielę rano. Obydwu celebracjom będzie przewodniczył Ojciec Święty.

W Polsce w kilkudziesięciu miastach przejdą w tym czasie Marsze dla Życia i Rodziny. – Dla osób, które nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w kongresie w Mediolanie i spotkać się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI Marsze stanowią doskonałą okazję do tego, by zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunek do życia. Warto wziąć udział w Marszu w swoim mieście właśnie po to, by publicznie dać wyraz swoim przekonaniom – tłumaczy Anna Borkowska-Kniołek, rzeczniczka Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Hasło polskich marszy to „Rodzina receptą na kryzys”, bo – jak wyjaśniają organizatorzy – w czasie kryzysu ekonomicznego model funkcjonowania rodziny może być wzorem dla przedsiębiorstw, instytucji finansowych i państwowych.

Większość marszy zaplanowana jest na niedzielę, 3 czerwca. W tym terminie pochody rodzin przejdą m.in. w Warszawie, Lublinie, Olsztynie, Koszalinie, Ełku czy Gliwicach. W niektórych miastach marsze odbędą się wcześniej – w niedzielę 27 maja (Gniezno), a nawet już 20 maja (Wrocław).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama