Hiszpania: święto patrona kapłanów

Duchowieństwo w Hiszpanii obchodziło wczoraj święto swojego patrona – Jana z Avili. W tym roku uroczystości mają szczególny charakter z racji bliskiego ogłoszenia Apostoła Andaluzji doktorem Kościoła powszechnego.

Kapłani spotykają się na uroczystej Mszy, której przewodniczy zwyczajnie miejscowy ordynariusz. W wielu diecezjach odnawiają także podczas Eucharystii przyrzeczenia kapłańskie. Srebrni i złoci jubilaci otrzymują specjalne medale pamiątkowe. Dzisiejszy dzień w Hiszpanii to prawdziwe święto kapłaństwa. Ma on wyjątkowy charakter z powodu bliskiego ogłoszenia Jana z Avili doktorem Kościoła.
Z tej okazji biskupi wystosowali do wiernych okolicznościowe listy.

„Kiedy Kościół ogłasza doktorem świętego, oznacza to, że proponuje on osobę, która wyróżniła się przez swoją świętość, która potrafiła wyjaśnić i zaproponować tajemnicę chrześcijańską z mądrością i swoim nauczaniem wpłynęła na Kościół powszechny” – napisał abp Demetrio Fernández z diecezji Kordoba, w której znajduje się sanktuarium Jana z Avili w miejscowości Montilla. Takim świętym jest Jan z Avili. „Zachęca nas szczególnie dzisiaj, aby podjąć się nowej ewangelizacji, by Ewangelia dotarła do wszystkich ludzi. Przez swoją gorliwość zachęca nas po pokonywania trudności, szukania nowych metod, odnowy gorliwości misyjnej, dzięki której zasłużył na tytuł Apostoła Andaluzji”. Abp Fernández zachęca wiernych do licznego udziału w rzymskich uroczystościach ogłoszenia Jana z Avili Doktorem Kościoła.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia relikwie świętego nawiedzają poszczególne diecezje.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama