16 czerwca papież połączy sie z Dublinem

17 czerwca Benedykt XVI połączy się za pośrednictwem telewizji z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Dublinie i przekaże im orędzie końcowe – podano dziś w Watykanie podczas konferencji prasowej prezentującej to wydarzenie

Choć Kongres będzie miał charakter ogólnoświatowy, bardzo wyraźnie odciśnie się na nim kryzys irlandzkiego Kościoła – przewiduje metropolita Dublina.

W przekonaniu abp. Diarmuida Martina skandale seksualne są tylko jednym z przejawów tego kryzysu. Jego przyczyn doszukuje się on w sekularyzacji Kościoła i złym zrozumieniu Soboru Watykańskiego II. Pokutuje to również u części kleru, która otwarcie sprzeciwia się biskupom i Watykanowi. Reformy nie da się ograniczyć do zmian strukturalnych – podkreśla abp Martin.

Irlandzki Kościół potrzebuje przemian o wiele głębszych i pozytywne jest, że wśród tamtejszych katolików istnieje wola takiej transformacji. Zdaniem metropolity Dublina, czerwcowy Kongres, który postawi w centrum Eucharystię, będzie ku temu dobrą okazją. Dramat irlandzkiego Kościoła znajdzie wyraz w programie kongresu. Przewidziano w nim specjalne nabożeństwo pokutne, do którego teksty modlitw przygotują między innymi ofiary nadużyć.

Inną nowością dublińskiego kongresu będą sprawowane codziennie liturgie przedsoborowe. Zastosowaliśmy się po prostu do woli Papieża, wyrażonej w Summorum Pontificum – stwierdził abp Martin. Zaznaczył on, że, ze względu na specyfikę tych liturgii, nie będą one sprawowane na stadionach, lecz wyłącznie w miejscach sakralnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama