8 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Monika Wiertek.
Senat Uniwersytetu Papieskiego nadał kard. Bertone godność doktora honoris causa za badania naukowe w zakresie prawa kanonicznego i znaczący wkład w prezentację i popularyzację zasad nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego we Włoszech i na forum międzynarodowym.
"Doceniono także zasługi kard. Bertone w budowaniu współpracy pomiędzy Stolicą Apostolską a wieloma państwami świata, w tym jego zasługi dla rozwoju współpracy Stolicy Apostolskiej z Polską. Dzięki jego życzliwości i pomocy Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie została przekształcona w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II" - powiedziała PAP Wiertek.
Kardynał Tarcisio Bertone urodził się w 1934 r. Po uzyskaniu licencjatu z teologii na Salezjańskim Wydziale Teologicznym w Turynie, kontynuował studia w Rzymie na Papieskim Ateneum Salezjańskim, gdzie uzyskał licencjat i doktorat z prawa kanonicznego. W 1967 r. objął katedrę teologii moralnej szczegółowej na Ateneum Salezjańskim, które z czasem zostało przekształcone w Papieski Uniwersytet Salezjański, na którym wykładał przez dziesięć lat.
W 1976 r. został poproszony o kierowanie Wydziałem Prawa Kanonicznego, na którym wykładał kościelne prawo publiczne do 1991 r. Na uczelni pełnił również funkcje kierownicze, był m.in. rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego.
W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Kard. Bertone ma już doktoraty honoris causa KUL oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.