8 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Monika Wiertek.
Senat Uniwersytetu Papieskiego nadał kard. Bertone godność doktora honoris causa za badania naukowe w zakresie prawa kanonicznego i znaczący wkład w prezentację i popularyzację zasad nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego we Włoszech i na forum międzynarodowym.
"Doceniono także zasługi kard. Bertone w budowaniu współpracy pomiędzy Stolicą Apostolską a wieloma państwami świata, w tym jego zasługi dla rozwoju współpracy Stolicy Apostolskiej z Polską. Dzięki jego życzliwości i pomocy Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie została przekształcona w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II" - powiedziała PAP Wiertek.
Kardynał Tarcisio Bertone urodził się w 1934 r. Po uzyskaniu licencjatu z teologii na Salezjańskim Wydziale Teologicznym w Turynie, kontynuował studia w Rzymie na Papieskim Ateneum Salezjańskim, gdzie uzyskał licencjat i doktorat z prawa kanonicznego. W 1967 r. objął katedrę teologii moralnej szczegółowej na Ateneum Salezjańskim, które z czasem zostało przekształcone w Papieski Uniwersytet Salezjański, na którym wykładał przez dziesięć lat.
W 1976 r. został poproszony o kierowanie Wydziałem Prawa Kanonicznego, na którym wykładał kościelne prawo publiczne do 1991 r. Na uczelni pełnił również funkcje kierownicze, był m.in. rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego.
W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Kard. Bertone ma już doktoraty honoris causa KUL oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.