Chrześcijanie w świecie arabskim

W Parlamencie Europejskim (PE) w Brukseli 9 maja 2012 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. "Chrześcijanie w Świecie Arabskim: rok po Arabskiej Wiośnie".

Prelegenci pochodzący m.in. z Egiptu, Holandii, Izraela, Libanu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Syrii dyskutować będą o losie chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Organizatorami konferencji są Komisja Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz posłowie do PE - Konrad Szymański (EKR, PiS) i Jan Olbrycht (EPL, PO).

"Rok po Arabskiej Wiośnie, która miała przynieść wolność, otrzymujemy coraz więcej sygnałów, że demokracja na Bliskim Wschodzie służy zaostrzaniu represji wobec chrześcijan, którzy żyją tam od samych początków chrześcijaństwa. Europa popierała przemiany demokratyczne i dlatego dziś musi wziąć odpowiedzialność za bliskowschodnich chrześcijan. Nie możemy przyglądać się biernie czystkom religijnym w tym regionie." - mówi poseł PiS do PE Konrad Szymański, który jest współorganizatorem konferencji.

"Unia Europejska współpracując i wspierając ruchy demokratyczne powinna warunkować swoje zaangażowanie przestrzeganiem zasad demokratycznych, w tym przestrzeganiem wolności religijnych." - podkreśla poseł do PE Jan Olbrycht (EPL, PO).

Podczas konferencji przemawiać będą m.in. Berthold Pelster (Pomoc Kościołowi w Potrzebie), Esther Kattenberg (Open Doors International), dr Brian J. Grim (Pew Forum on Religion and Public Life), dr Cornelius Hulsman, dr Dimyanos Kattar (były minister finansów Libanu), ks. Piotr Mazurkiewicz (COMECE), ks. Pierbattista Pizzaballa (kustosz Kustodii Ziemi Świętej), abp Youssef Soueif (arcybiskup Cypru).

Podczas trzech paneli będzie można wysłuchać świadków wydarzeń mających miejsce w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz zapoznać się z treścią raportów: "Christian in the Arabic World" i "Lebanon Conference Report".

Konferencja będzie okazją do zapoznania się z sytuacją chrześcijan w państwach, gdzie dominującą religią staje się islam.

 

Poniżej zamieszczamy krótkie biogramy prelegentów.

Berthold Pelster - rzecznik prasowy niemieckiego oddziału dzieła Pomocy Kościół w Potrzebie. Specjalizuje się w stosunkach z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, Rosyjskim Kościołem Katolickim oraz w relacjach chrześcijan z muzułmanami w Afryce, szczególnie w Nigerii. Z organizacją "Church in need" związany jest od 2001 roku.

Esther Kattenberg - specjalistka od prawa europejskiego w Open Doors International. Magister prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie w Reykjaviku. Od 2008 pracuje w Open Doors International.

Dr Brian J Grim - doktor socjologii, poeta, autor wielu książek z zakresu socjologii i interakcji między religiami; badacz religii i stosunków międzynarodowych w Pew Forum on Religion and Public Life. Jest jednym z głównych prowadzących projekt utworzenia bazy danych o religiach na świecie realizowanego przez Uniwersytet w Bostonie.

Dr Dimyanos Kattar - doktor planowania strategicznego, były minister finansów Libanu.

Ks. Pierbattista Pizzaballa - teolog, uczony biblijny; od 2004r. kustosz Kustodii Ziemi Świętej.

Abp Youssef Soueif - od 2008 maronicki Arcybiskup Cypru

Dr Cornelius Hulsman - socjolog holenderski, redaktor naczelny raportu " Arab-West"

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz - Sekretarz Generalny Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE). Członek Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz członek Zarządu European Society for Research in Ethics "Societas Ethica".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama