Zmarł emerytowany ordynariusz podtatrzańskiej diecezji na Słowacji, bp František Tondra. Miał 76 lat. Święcenia kapłańskie przyjął pół wieku temu. Biskupem diecezji spiskiej został krótko przed upadkiem reżimu komunistycznego w byłej Czechosłowacji, w lipcu 1989 r.
Zmarły hierarcha swoją pracę kapłańską i biskupią łączył z pracą naukowo-dydaktyczną w dziedzinie teologii moralnej – w roku 1997 był mianowany profesorem. Bp František Tondra wielokrotnie pełnił funkcję przewodniczącego episkopatu, najpierw przez niemal dwa lata całej Czechosłowacji, po rezygnacji kard. Tomaška z Pragi. Potem po rozdzieleniu federacji, aż czterokrotnie stał na czele episkopatu Słowacji. Od 1994 r. był konsultorem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Posługę biskupa diecezjalnego ukończył w sierpniu 2011 r. po złożeniu dymisji ze względu na wiek kanoniczny 75 lat. Za osiągnięcia naukowe i ofiarną służbę na różnych płaszczyznach życia kościelnego i społecznego otrzymał najwyższe, prezydenckie odznaczenia państwowe, a Uniwersytet Trnawski uhonorował go w 2007 r. doktoratem honoris causa.
Największą radością dla śp. bp. Tondry w całym jego życiu, jak sam mawiał, była możliwość goszczenia na Spiszu – w Lewoczy i w słowackich Tatrach – Papieża Jana Pawła II podczas jego drugiej pielgrzymki na Słowację w lipcu 1995 r.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.