Dobiegła końca wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla w Bułgarii. 28 kwietnia wieczorem zwierzchnik rosyjskiego prawosławia odprawił nabożeństwo wraz z miejscowym patriarchą prawosławnym Maksymem w katedrze św. Mariny męczennicy w Płowdiw, a następnego dnia obaj hierarchowie koncelebrowali Liturgię Eucharystyczną w katedrze św. Aleksandra Newskiego w Sofii.
Na nabożeństwie w Płowdiw Cyryl wskazał na przykład św. Mariny, szesnastoletniej dziewczyny, która nie chcąc wyrzec się Chrystusa odmówiła małżeństwa i wygodnego życia w arystokratycznej rodzinie. Współczesny świat również proponuje, a wręcz narzuca konsumpcyjny styl życia. Patriarcha wezwał chrześcijan, aby zdecydowanie trwali w wierze bez względu na pogardę i zło otaczającego świata.
Po Liturgii w sofijskiej katedrze Cyryl I nawiązał do wczorajszego prawosławnego święta niewiast niosących wonności, które odważnie przyszły do pustego grobu Chrystusa. Podobnie wiele żon i babć w okresie sowieckiego terroru, mimo lęku ich mężów obawiających się stracić pracę, karierę, wolność i życie, przyprowadziło swoich synów i wnuków do Chrystusa.
Cyryl wyraził uznanie i miłość 97-letniemu patriarsze Maksymowi i nazwał go duchowym kierownikiem narodu bułgarskiego, „wnoszącym duży wkład w życie powszechnego prawosławia”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.