Muzyką uczcili błogosławionego

Międzyreligijnym koncertem symfonicznym uczczono w Chicago pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Odbył się on wczoraj pod tytułem „Pokój przez muzykę – w duchu Jana Pawła II”.

Głównymi organizatorami wydarzenia były archidiecezja chicagowska oraz Amerykańska Wspólnota Żydowska. Natomiast pomysłodawcą koncertu był sir Gilbert Levine, znany dyrygent żydowskiego pochodzenia i długoletni przyjaciel Jana Pawła II, znany jako „Maestro Papieża”. Koncert został zarejestrowany przez telewizję publiczną i będzie retransmitowany przez stacje lokalne.

Pomysł koncertu, jak wyznał sir Gilbert Levine, zrodził się rok temu. „Wiedziałem co chcę zrobić, ale nie wiedziałem gdzie” – powiedział w rozmowie z polskojęzycznym miesięcznikiem archidiecezji chicagowskiej „Katolik”. Wybrał Chicago, bo, jak twierdzi, to miasto było szczególnie bliskie sercu błogosławionego Papieża. Potwierdził to kard. Francis George, metropolita Chicago. „Kiedykolwiek spotykałem się z Janem Pawłem II, to on witał się ze mną: O, Chicago!” – wyznał hierarcha. Kard. George powiedział, że koncert był największym jak dotąd wydarzeniem wpisującym się w dialog katolicko-żydowski archidiecezji chicagowskiej. Podobnego zdania był Daniel Elbaum dyrektor regionalny Amerykańskiej Wspólnoty Żydowskiej. „Jan Paweł II jest szczególną postacią dla nas żydów” – stwierdził.

W programie koncertu znalazła się „Bogurodzica”, utwory sięgające wspólnej katolicko żydowskiej tradycji, a także muzyka Jana Sebastiana Bacha i Ludwiga Beethovena, ulubionych kompozytorów błogosławionego Papieża.

Jan Paweł II odwiedził Chicago trzy razy: dwukrotnie jako kardynał i jesienią 1979 r. jako Papież. Wówczas specjalnie dla niego w chicagowskiej operze zaśpiewał Luciano Pavarotti.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg