Mówienie o szatanie jest pożyteczne

Mogę powtórzyć za Janem Chryzostomem, że mówienie o szatanie nie daje przyjemności, ale jest dla nas pożyteczne – mówiła Jadwiga Zięba, autorka książki „Egzorcyści – historia, teologia, prawo, duszpasterstwo”, podczas jej promocji w Warszawie.

Autorka podkreśliła, że książka jest efektem fascynacji, która zaczęła się w latach 90. Nie jest to jednak fascynacja złem, ale dobrem, jakim są egzorcyzmy. Wyznała, że gdy zajęła się tym tematem, ujęło ją zaangażowanie egzorcystów. Podkreślała też, że w dzisiejszym świecie potrzebujemy świadomości, że zło jest realne, że istnieje świat duchowy. Zwracała uwagę na ważny aspekt w temacie egzorcyzmów, które przez media i filmy stały się tematem modnym – nie wolno zapominać o nauczania Kościoła w tej kwestii. Jednym z niewielu horrorów o egzorcyzmach, który cieszy się dobrą recenzją w kręgach kościelnych jest „Rytuał” z Anthony Hopkinsem w roli egzorcysty.

Zjawisko opętania jest realne, z nim spotykają się egzorcyści – mówiła autorka. Obecnie w Polsce posługuje ponad 130 egzorcystów, w każdej z diecezji jest co najmniej jeden – w wielu po kilku. W 2009 roku, gdy było ich ok. 90, Jadwiga Zięba przeprowadziła wśród nich ankietę, na która odpowiedziało 60. Wyniki badań znajdują się w książce, a mowa w nich m.in. o tym jak egzorcyści postrzegają siebie samych i osoby, które proszą o egzorcyzmy, jakie są przyczyny opętania, jego oznaki i sposoby uwalniania się od wpływu Złego. Zdaniem egzorcystów, oprócz oznak fizycznych, takich jak nienaturalne wykręcanie członków ciała, wicie się po podłodze, wrzaski i mówienie w nieznanych językach, najważniejsza jest awersja do sacrum, śmiech wobec modlitwy. Zdarza się materializacja w zwierzęta, np. nietoperze lub materializowanie się ptasich piór.

Zdaniem egzorcystów z całego świata, otwartych na działanie złego jest 2-3 proc. ludzi. Wśród przyczyn opętań egzorcyści wymieniają m.in. tkwienie w grzechu ciężkim, okultyzm, satanizm, ćwiczenie jogi, noszenie talizmanów, wzywanie imienia szatana, bycie w sekcie lub kontakty z nią.

Obecny na spotkaniu ks. Aleksander Posacki, konsultant „Egzorcystów”, podkreślał, że kwestia istnienia szatana jako osoby, inteligentnego bytu, jest doktryną Kościoła. Ktokolwiek twierdzi inaczej – nawet jeśli jest to ksiądz czy biskup – prezentuje swoje zdanie, a nie nauczanie Kościoła. Główną przyczyną opętania – jak podkreślał jezuita – są grzechy człowieka. Szatan zaś jest przebiegłym bytem, posługującym się kłamstwem i obawiać powinniśmy się nie mocy złego, lecz jego przebiegłości. On chce przede wszystkim zniszczyć relację człowieka z Bogiem.

Ks. Posacki zwracał też uwagę na rolę egzorcyzmów we współczesnym świecie, który zapomina o duchowości, zapatrzonym w materializm. Mamy dzisiaj tendencję do banalizacji zła lub też niezdrowej nim fascynacji. – A musimy wrócić do życia duchowego, do wiary i nie lekceważyć demonologii – podkreślał jezuita.

Książka jest dostępna w sprzedaży na Targach.

Jadwiga Zięba, „Egzorcyści – historia, teologia, prawo, duszpasterstwo”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg