Świat potwierdza jego świętość

47 wywiadów o Janie Pawle II, które przeprowadziła Monika Jabłońska, pokazuje papieża oczami wielkich tego świata. Są wśród nich: tenor Placido Domingo, Melania Trump, Dalajlama czy syn Ronalda Reagana, Michael.

Kiedy przyszła na świat, kard. Karol Wojtyła właśnie został wybrany papieżem. Mówi więc o sobie "pokolenie 1979". Monika Jabłońska ukończyła prawo w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Mieszka w Waszyngtonie. Jest także magistrem filologii polskiej i pisze doktorat z politologii o stosunkach USA ze Stolicą Apostolską za czasów Reagana. Na pomysł książki, która będzie zbiorem wywiadów z tymi, którzy byli świadkami niezwykłego pontyfikatu Jana Pawła II, wpadła wtedy, gdy uzmysłowiła sobie, ile osób nie zdążyło już opowiedzieć o swoje relacji, przyjaźni, pracy z papieżem Polakiem. Najpierw jednak napisała książkę "Wiatr z nieba. Jan Paweł II – pisarz, który został papieżem", przetłumaczoną na kilka języków. "Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II" ma ukazać się w sześciu. Polska edycja została zaprezentowana w Domu Arcybiskupów Warszawskich, miejscu, w którym w 1957 r. późniejszy papież dowiedział się o nominacji biskupiej. Ksiądz Robert Skrzypczak, który poprowadził rozmowę z autorką, przypomniał okoliczności sprzed 66 lat.

- Ks. Karol Wojtyła, który dowiedział się o nominacji podczas spływu kajakowego, powiedział Prymasowi Tysiąclecia, że jest za młody na biskupa. Ten mu odpowiedział, żeby się tym nie martwił, bo młodość to dolegliwość, która dość szybko mija - mówił.

Ks. Skrzypczak był też jednym z rozmówców Moniki Jabłońskiej. W "Papież oczami świata" opisuje okoliczności wyboru Jana Pawła II, w szczególności zmianę w jego postrzeganiu, która u wielu kardynałów dokonała się jeszcze podczas II Soboru Watykańskiego. Mówi o "człowieku świętym, mistyku, mistrzu modlitwy i głoszenia Chrystusa jako Pana i Zbawiciela".

- Za dużo wybudowano papieżowi pomników, stał się breloczkiem, kremówką, straciliśmy kontakt z żywym człowiekiem. Podczas jego beatyfikacji i kanonizacji obawiałem się, że w zbiorowej świadomości, gdy zobaczymy jego portrety w ołtarzach, stanie się nie z tego świata. Jak byśmy włożyli go do kapsuły i wysłali w kosmos. Bałem się, że stracimy z nim bliskość. Tymczasem Jan Paweł II, poza tym, że był wielkim tego świata, przywódcą religijnym i duchowym, był po prostu urzekającym człowiekiem. Miał coś w sobie, że podczas rozmowy z nim czułeś się, jakbyś był wtedy jedyny na świecie - mówił ks. Skrzypczak.

Wśród rozmówców Moniki Jabłońskiej jest sporo Polaków: Krzysztof Zanussi, prof. Marek Jan Chodakiewicz, prof. Jan Żaryn, Włodzimierz Rędzioch, Janusz Kotański, Anna Maria Anders czy kolega ze szkolnej ławy Eugeniusz Mróz. Są też hierarchowie polscy i zagraniczni: bp Stanisław Oder, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Camillo Ruini, kard. Angelo Comastri czy kard. Gerhard Ludwig Müller. Są politycy, dyplomaci, profesorowie i bliscy współpracownicy, żona Wiktora Orbana, Aniko, Melania Trump, Norman Davis, Dalajlama XIV, Arturo Mari czy Placido Domingo, który mówi o papieżu: "Był jak latarnia morska, który od swego wyboru na papieża w 1978 roku oświecał nam cały świat".

- Wiele osób podkreśla, że wraz z Janem Pawłem II na Stolicy Apostolskiej zasiadła cała Polska. Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli wtedy o naszej ojczyźnie. Do stołu negocjacyjnego wielkich tego świata przyniósł polską literaturę, muzykę, sztukę. Pozostawił wielkie nauczanie o roli kobiety i rodziny. Z tego powodu Jan Paweł II jest niewyczerpany. Nie można się nim znudzić, bo - badając jego życie - ciągle otwieramy jakieś nowe drzwi - dodała autorka.

Zapowiedziała również kolejną część książki, z pozostałymi 23 wywiadami, które nie zmieściły się w pierwszej. Całkowity dochód ze sprzedaży książki w Polsce zostanie przeznaczony na projekt edukacyjny dla dzieci w języku angielskim, w którym poznają Polaków ze świata kultury i nauki. Publikacja ukazała się staraniem krakowskiego Wydawnictwa AA.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg