Niedziela Bożego Miłosierdzia w Hiszpanii naznaczona jest w tym roku szczególnie postacią bł. Jana Pawła II.
W wielu katedrach i parafiach zostały zorganizowane specjalne czuwania i Msze, aby uczcić Boże Miłosierdzie. Główne obchody odbyły się w katedrze Almudena w Madrycie.
Uroczystą Mszę, której przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela, poprzedziła koronka do Bożego Miłosierdzia. Katedrę szczelnie wypełnili nie tylko Hiszpanie, ale także przedstawiciele innych narodowości, w tym także Polacy. Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter: od dzisiaj zostanie wystawiona na stałe w madryckiej katedrze relikwia bł. Jana Pawła II. Ampułkę z krwią Papieża Polaka podarował kard. Stanisław Dziwisz podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w stolicy Hiszpanii. Ich znaczenie dla Kościoła przypomniał w homilii kard. Rouco Varela. Wezwał wszystkich, a szczególnie młodzież, do wcielania w życie nauczania zarówno Jana Pawła II, jak Benedykta XVI.
Kolejna relikwia Jana Pawła II trafiła do miejscowości San Juan del Puerto, w regionie Huelvy. Jest to szkaplerz, który nosił błogosławiony Papież jako znak szczególnego oddania się Matce Bożej. Zostanie zawieszony na obrazie Matki Bożej z Góry Karmel, patronki miejscowości. Szkaplerz jest darem kard. Dziwisza, a przywiózł go z Krakowa ks. Wiesław Marek Susz, proboszcz w Palos de la Frontera.
Z kolei na Teneryfie w miejscowości La Laguna bp Bernardo Álvarez Alfonso odsłonił pomnik Jana Pawła II. Wykonany w brązie przedstawia Papieża w ornacie, błogosławiącego chłopca i dziewczynkę, którzy są ubrani w tradycyjne stroje z Wysp Kanaryjskich. Autorem pomnika jest artysta Czesław Dźwigaj.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.