W Trewirze na zachodzie Niemiec rozpoczęło się publiczne wystawienie Świętej Tuniki Chrystusa, o którą według Ewangelii rzucili los żołnierze rzymscy.
Związane z wystawieniem Tuniki uroczystości potrwają przez miesiąc. Otworzyła je Msza w miejscowej katedrze, w której uczestniczyło kilka tysięcy wiernych.
Liturgii przewodniczył papieski wysłannik kard. Marc Ouellet. W swojej homilii wskazał, że „w czasach, gdy wiara jest kontestowana, a Kościół, nie tylko w Niemczech, jest zdezorientowany przez głębokie kryzysy, pielgrzymowanie do Świętej Tuniki to przyznanie się do Jezusa”. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów powiedział, że „wystawienie świętej Tuniki jest preludium do Roku Wiary”, który rozpocznie się w październiku z inicjatywy Benedykta XVI. Cytując Papieża kard. Ouellet zachęcił, by pielgrzymowanie do Trewiru było momentem prawdziwego nawrócenia do Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata. Dlatego do odwiedzenia Tuniki zaproszeni są również ludzie niewierzący i poszukujący. Papieski wysłannik przekazał też pozdrowienia od Benedykta XVI dla innych wyznań chrześcijańskich.
Ten ekumeniczny akcent podkreślił miejscowy biskup Stephan Ackermann, zaznaczając, że motto publicznego wystawienia Świętej Tuniki „Zjednocz to, co rozproszone” powstało ze względu na setki pozytywnych odpowiedzi ze strony protestantów i prawosławnych. To jest oznaką głębokiej tęsknoty wielu ludzi za jednością w Chrystusie” – mówił bp Ackermann.
Nie rozdarta przez żołnierzy, przywieziona do Trewiru z Ziemi Świętej przez cesarzową Helenę, Tunika od stuleci uważana jest za symbol jedności chrześcijan. Jej publiczne wystawienie w katedrze w Trewirze potrwa do 13 maja.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.