Papież ukończy wkrótce 85 lat

Z okazji 85. urodzin Benedykta XVI 20 kwietnia br. orkiestra symfoniczna „Gewandhaus” z Lipska da koncert w auli Pawła VI w Watykanie. Wykona symfonię-kantatę Feliks Mendelssohna „Pieśń pochwalna”. Wybitny niemiecki kompozytor okresu romantyzmu był w latach 1835-1847 dyrygentem lipskiej orkiestry.

W dniu rocznicy urodzin papieża 16 kwietnia, dostojnemu Jubilatowi złożą życzenia biskupi z Niemiec oraz osobistości życia politycznego i społecznego z Bawarii. Tego dnia o godz. 9.00 niemieccy biskupi z przewodniczącym episkopatu, abp. Robertem Zollitschem na czele, będą wraz z Benedyktem XVI sprawowali Mszę św. w kaplicy Paolińskiej Pałacu Apostolskiego. W Mszy św. będzie uczestniczyła delegacja z Bawarii z premierem Horstem Seehoferem.

Po liturgii papież przyjmie na audiencji prywatnej biskupów niemieckich, a następnie premiera i pozostałych członków delegacji. Biskupom z południa Niemiec towarzyszyć będą abp Zollitsch z Fryburga Bryzgowijskiego oraz kard. Friedrich Wetter, arcybiskup-senior Monachium i Fryzyngi. Kard. Wetter był od 1982 do 2008 roku następcą kard. Josepha Ratzingera jako arcybiskup Monachium.

Wizyta w Rzymie z okazji 85. urodzin papieża odbędzie się z inicjatywy obecnego arcybiskupa Monachium i przewodniczącego Bawarskiej Konferencji Biskupów, kard. Reinharda Marxa. Wyraził on radość, że w tym uroczystym dniu będzie uczestniczył premier Bawarii. Po południu ambasador Niemiec przy Stolicy Apostolskiej i premier Bawarii wydadzą okolicznościowe przyjęcie.

Abp Zollitsch podkreślił 10 kwietnia w rozmowie z mediami, że obecny papież jest jednym z największych żyjących teologów Kościoła katolickiego. „Ojciec Święty potrafi tak sformułować i wyrazić zagadnienia teologiczne, że są one zrozumiałe dla szerokich kręgów odbiorców. Benedykta XVI fascynuje piękno wiary” - powiedział abp Zollitsch dodając, że „papież rozpoznaje znaki czasu i tłumaczy je w świetle Ewangelii”.

„Najważniejszym dla Benedykta XVI problemem jest pytanie o wiarę dziś” - stwierdził abp Zollitsch. Wyjaśnił, że świadom silnej laicyzacji i różnorodności „ofert” religijnych, papież podkreśla potrzebę nowej ewangelizacji. Uważa również, że trzeba na nowo opracować dzieło II Soboru Watykańskiego i na nowo ukazać je współczesnym.

Wraz z orkiestrą lipskiego „Gewandhaus” do Rzymu wybiera się premier Saksonii Stanislaw Tillich oraz burmistrz Lipska Burkhard Jung. Orkiestra ta jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Koncertem urodzinowym dla papieża dyrygować będzie Riccardo Chailly. Śpiewać będą chóry radia MDR oraz „Gewandhaus” oraz soliści: Luba Organosova, Bernarda Fink (sopran) i Steve Davislim (tenor).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg