Nagroda Ratzingera dla Libańczyka i Brazylijczyka

Tegoroczna Nagroda Ratzingera zostanie wręczona na zakończenie międzynarodowego sympozjum, zorganizowanego z okazji zbliżającego się 10-lecia pierwszej encykliki Benedykta XVI Deus caritas est z 25 grudnia 2005 r.

Odbędzie się ono od 19 do 21 listopada w położonej koło Watykanu siedzibie Instytutu Patrystycznego Augustinianum. Nagrodę, określaną przez niektórych jako „Nobel z teologii”, przyznaje Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Tym razem jej laureatami są Libańczyk i Brazylijczyk.

74-letni prof. Nabil el-Khoury wykłada na uniwersytetach w Libanie i w Niemczech, gdzie wcześniej studiował. Doktoryzował się w Tybindze, a habilitował w Monachium. Był m.in. uczniem Josepha Ratzingera, którego dzieła zarówno sprzed pontyfikatu, jak i już jako Papieża, przełożył później na język arabski.

Natomiast 79-letni brazylijski jezuita o. prof. Mário de França Miranda zdobył formację w Niemczech i Austrii, a doktoryzował się o Karlu Rahnerze na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W Watykanie był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, kiedy kierował nią kard. Ratzinger. Współpracował też z biskupami Brazylii i z episkopatami Ameryki Łacińskiej.

Przypomnijmy, że jednym z dwojga ubiegłorocznych laureatów Nagrody Ratzintera, obok prof. Anne-Marie Pelletier z Francji, był znany polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama