Chrystus nie ogranicza człowieka

"To co się wydarzyło w wielkanocny poranek przywraca nie tylko radość i szczęście, człowiekowi, ale nadaje nowy sens wielu rzeczom" – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. 8 kwietnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wśród spraw, którym należy przywrócić sens metropolita warszawski wymienił m.in. kwestie wychowania młodego człowieka, świat mediów i polityki, która "staje się nieroztropną troską o własne sprawy i prywatne interesy". Kardynał przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej oraz procesji.

"To co się wydarzyło w wielkanocny poranek przywraca sens temu wszystkiemu, co człowiek zgubił, stracił przez tempo życia, czy inne sytuacje współczesności" – mówił kard. Nycz.

Mówiąc o wychowywaniu nowego pokolenia, zaznaczył, że „słuszne mają poglądy ci wszyscy, którzy próbują na nowo podejmować dyskusję nad wychowaniem, nad profilem naszych szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, stawiając pytanie czy to wszystko ma sens, służący pełnemu, wszechstronnemu, wieloaspektowemu wychowaniu człowieka, by był nie tylko przygotowany do podjęcia wyzwań tego świata, ale żeby umiał jak mówił Benedykt XVI rozróżniać dobro i zło”.

Kardynał odniósł się także do świata mediów i polityki, który jego zdaniem potrzebuje przywrócenia sensu. „Jakże często straciła ona (polityka – KAI) swój sens, stała się często zabawą dorosłych ludzi, walką nie tylko na słowa, walką jeden przeciw drugiemu bez porządkującej idei dobra państwa i dobra wspólnego - ubolewał metropolita warszawski. – Tak że wielu młodych ludzi dystansuje się od tego wszystkiego, ponieważ nie widzi sensu w tym, co zamiast być roztropną troską o dobro wspólne, o ojczyznę, staje się nieroztropną troską o własne sprawy i prywatne interesy" – dodał.

Kardynał podkreślał, że droga do szczęścia, radości i sensu jest drogą przez krzyż, bo krzyż jest bramą do nieba. „Chrystus i Jego przykazania to nie jest sposób na to, żeby człowieka ograniczać – podkreślał kard. Nycz. - Chrystus i Jego ewangelia to nie jest próba na zabranie człowiekowi radości i szczęścia, tak jak się nieraz próbuje przedstawiać ‘cierpiętliwie’ Kościół i jego naukę. Czasem sami ulegamy tej pokusie - dodał. - Krzyż i Chrystusowe przykazania to jest drogowskaz do bycia szczęśliwymi radosnym".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg