Anglikanie niechętni "nowinkom"

Około 20 anglikańskich duchownych i 200 parafian w okresie Wielkiego Tygodnia odejdzie od kościoła anglikańskiego przenosząc się do specjalnego ordynariatu utworzonego przez Benedykta XVI dla anglikanów niechętnych "nowinkom" w ich kościele.

Według sobotniego "Daily Telegraph" do ordynariatu przejdą m. in. parafie z Croydon w płd. Londynie, Harlow w hrabstwie Essex, Blackpool i Portsmouth.

W ubiegłym roku do ordynariatu przeniosło się około 60 duchownych, w tym trzech biskupów i tysiąc wiernych. Głównym powodem jest to, że wielu anglikanów, zwłaszcza zaś osób skłaniającym się ku prądowi anglokatolickiemu w obrębie Kościoła anglikańskiego (anglokatolików), nie godzi się z dopuszczeniem kobiet do godności biskupiej.

W lutym synod kościoła anglikańskiego odrzucił propozycje odrębnych uregulowań organizacyjnych dla parafii, które ze względów teologicznych nie akceptują kobiet biskupów. Końcowe głosowanie w tej sprawie odbędzie się w lipcu tego roku. Jego wynik może przesądzić o tym, jak duża będzie liczba konwertytów w przyszłości.

W latach 90. Kościół anglikański wprowadził tzw. latających biskupów, dla parafii, które ze względów teologicznych nie godziły się na wyświęcanie kobiet. Tym razem jednak niechętny jest rozciągnięciu tego rozwiązania na parafie, które nie chcą podlegać zwierzchnictwu kobiet biskupów.

Cytowany przez "Daily Telegraph" 55-letni anglikański duchowny Ian Grieves z parafii pod wezwaniem św. Jakuba w Darlington zarzucił anglikańskim hierarchom, że w imię politycznie poprawnej, liberalnej mody odchodzą od tradycyjnych praktyk.

Konwertyci mogą zachować niektóre anglikańskie aspekty liturgii i tradycje, ale są dopuszczeni do "pełnej wspólnoty" z kościołem katolickim. Anglokatolicy przechodzący do Kościoła katolickiego, jako żonaci nie mogą pełnić funkcji biskupich, a jeśli już je pełnią, to muszą się ich zrzec.

Patronką ordynariatu utworzonego w styczniu 2011 roku przez Benedykta XVI jest Matka Boża z Walsingham (miejsce sanktuarium maryjnego w Norfolk we wschodniej Anglii).

Zasady przechodzenia wspólnot anglikańskich do Kościoła katolickiego reguluje Konstytucja Apostolska Benedykta XVI Anglicanorum coetibus z listopada 2009 r. Na czele ordynariatu stoi Keith Newton, były biskup anglikański.

Najbardziej znanym konwertytą anglokatolikiem, który dołączył do Kościoła rzymsko-katolickiego jest błogosławiony kardynał Henry Newman. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama