Watykan: Zrównoważony rozwój wymaga „ekologii ludzkiej”

Jaki wkład w oenzetowską konferencję o zrównoważonym rozwoju „Rio +20”, planowaną na czerwiec w Rio de Janeiro, może dać Stolica Apostolska i Kościół?

Najważniejszym wkładem będzie zachęta, by kwestię tę traktować w szerszym kontekście całościowego rozwoju ludzkiego – uważa podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Ks. Ettore Balestrero przypomniał liczne ostatnio wypowiedzi samego Papieża i dykasterii Kurii Rzymskiej na temat różnych aspektów tego zagadnienia. Już Jan Paweł II w encyklice Centesimus annus mówił o potrzebie „ekologii ludzkiej”.

„Sądzę, że Benedykt XVI przyczynił się znacząco do rozwoju tego pojęcia, podejmując nauczanie Jana Pawła II – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Balestrero. – Benedykt XVI przypomniał, że wiara w Stworzyciela ma zasadnicze miejsce w chrześcijańskim Credo. Kościół zatem jest odpowiedzialny za stworzenie i musi dawać wyraz tej odpowiedzialności również na forum publicznym. Czyniąc tak, ma bronić nie tylko ziemi czy wody jako darów stworzenia należących do wszystkich, ale musi też chronić człowieka, by nie niszczył samego siebie. W tym sensie konieczna jest właściwie rozumiana ekologia człowieka. Kościół zatem mówi o naturze istoty ludzkiej i domaga się respektowania porządku stworzenia. Chodzi o wiarę w Stworzyciela i o słuchanie języka stworzenia. Papież przypomina, że lekceważenie tego języka stworzenia byłoby samozniszczeniem człowieka i w tym kontekście używa pojęcia ekologii ludzkiej”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama