Okazji do wizyty Benedykta XVI jest wiele, jednak podstawową okolicznością jest papieska misja wobec Kościoła powszechnego, by utwierdzać braci w wierze. Przypomniał o tym ks. Federico Lombardi SJ w cotygodniowym felietonie radiowym. Watykański rzecznik dodał, że tym razem głównym motywem podróży będzie nadzieja.
„Chodzi o nadzieję dla Meksykanów, narodu o niezmiernych zasobach i możliwościach, jednak nękanego obecnie głębokimi problemami, które ciążą nad jego teraźniejszością i przyszłością, poczynając od dramatycznej kwestii przemocy. Chodzi o nadzieję dla Kubańczyków, którzy czują nadchodzącą nową epokę, gdzie prorocze słowa Jana Pawła II o obopólnym otwarciu się Kuby i świata na siebie mogłyby spełnić się w atmosferze rozwoju, wolności i pojednania. Chodzi wreszcie o nadzieję dla całej Ameryki Łacińskiej, gdzie Kościół pragnie kontynuować «misję kontynentalną» zarządzoną na zgromadzeniu w Aparecidzie, dając inspirujący wkład w dzieje kontynentu. Oby wartości ludzkie i chrześcijańskie zapewniły ludziom integralny rozwój, mimo trudności i niebezpieczeństw naszych czasów”.
Słowa ks. Lombardiego potwierdza nuncjusz apostolski w Meksyku. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego abp Christoph Pierre podkreślił, że choć w kraju tym nie brakuje problemów, jak przemoc, handel narkotykami, migracja czy bieda, to Meksykanie są otwarci na wartości chrześcijańskie, a Kościół działa bardzo intensywnie na rzecz najbardziej potrzebujących.
„Naród meksykański, mimo wszystkich swoich bolączek, zachowuje głęboką wiarę, która przejawia się w autentycznej i silnej religijności. Ta religijność jest źródłem nadziei. Ubogi lud jest pełen głębokiej nadziei i wiary w Chrystusa, Maryję – Dziewicę z Guadalupe. Matka Boża stanowi ośrodek pobożności dla wszystkich, ponieważ widzą w Niej Matkę i oczekują Jej opieki. Myślę, że przybycie Ojca Świętego idzie właśnie w tym kierunku. Ludzie uznają w Papieżu Następcę Piotra, zwierzchnika Kościoła katolickiego, i czują się częścią tego Kościoła. Dlatego na pewno przyjmą Papieża jako kogoś, kto pomaga mieć nadzieję i spoglądać w przyszłość z optymizmem”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.