"Chrześcijaństwo, jego wartości i idee leżą u podstaw Europy"– mówił podczas IX Zjazdu Gnieźnieńskiego prof. Jerzy Kłoczowski, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie
Jak podkreślił, pomijanie wkładu chrześcijaństwa w dzieje Starego Kontynentu jest bardzo niebezpieczne. „Funkcjonuje obecnie mnóstwo stereotypów, uproszczeń, różnorakich ujęć Europy, które nie mają nic wspólnego z nauką historyczną. Jedna z nich postuluje całkowite oderwanie współczesności od przeszłości, oderwanie Europy od jej korzeni. To bardzo niebezpieczne” – tłumaczył prof. Kłoczowski.
Wskazując na wkład chrześcijaństwa w rozwój Starego Kontynentu przypomniał, że w Europa przez długi czas postrzegana była jako Res Publica Christiana - Rzeczpospolita Chrześcijańska. „My Europejczycy wyrośliśmy z Rzeczpospolitej Chrześcijańskiej. Zaważyła ona w sposób znaczący na historii świata” – dodał prof. Kłoczowski.
Prelegent odniósł się także do hasła tegorocznego zjazdu. Jak podkreślił, dobry obywatel, dobry chrześcijanin zaangażowany i odpowiedzialny za świat, w którym żyje, podejmuje w duchu wolności i szacunku dla innych współodpowiedzialność za swój kraj, za małą ojczyznę, ale także za kulturę europejską z jej głębokimi tradycjami.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.