Dziś mija 110 rocznica urodzin Marty Robin, francuskiej mistyczki i stygmatyczki, która stała się duchową matką wspólnot "Ogniska Światła i Miłości" (Foyers de Charite), obecnych dziś niemal w każdym zakątku świata.
Na całym świecie istnieje ok. 80 wspólnot „Foyers de Charite”. Posługuje w nich niemal 100 kapłanów i ok. 1000 osób świeckich. Ich celem jest głoszenie Ewangelii ludziom różnych kultur i narodów. Wiele z nich prowadzi również działalność wychowawczą i edukacyjną, poprzez organizowanie przedszkoli i szkół.
A wszystko zaczęło się 10 lutego 1936 roku w Chateauneuf-de-Galaure, kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie Marty Robin i księdza Georges'a Finet, podczas którego Marta przekazała mu słowa: "Ma ksiądz tutaj przyjechać, aby założyć pierwsze Ognisko Miłości i głosić rekolekcje”
. W prowadzeniu rekolekcji kryje się charyzmat „Ognisk”, pokazywanie tego co jest na wyciągnięcie ręki – mówi ks. Mirosław Bielecki, ojciec duchowny wspólnoty „Ogniska Światła i Miłości” w Kaliszanach.
8 grudnia 1999 roku, Papieska Rada d.s. Świeckich zatwierdziła Statuty Ognisk. Zostały one napisane z myślą, aby ukazywać Chrystusa współczesnemu człowiekowi poprzez odwołanie się do aktualnego nauczania Kościoła.
„Ogniska Światła i Miłości” to wspólnoty świeckich kobiet i mężczyzn, którzy pracują i dzielą z innymi życie modlitwy, dobra materialne i duchowe. Ogniskami kieruje kapłan.
- Marta Robin wskazuje na Kościół będący wspólnotą, jest wzorem poszukiwania i odnajdywania mego miejsca w Kościele, wzorem umiłowania Kościoła. Jako świecki odnajduję moje miejsce w Kościele w realizacji powołania do ewangelizacji we współpracy z kapłanem. Marta Robin jest dla mnie wzorem takiej współpracy - mówi Sławomir Kosowski z „Ognisk” w Kaliszanach.
- Mogę powiedzieć z zachwytem, ze Marta sama jako świecka osoba pozwala odkrywać świeckim ludziom piękno tego co najprostsze w wierze. Prowadzi do głębi rzeczy najprostszych i przez to odnawia Kościół – zauważa ks. Mirosław Bielecki.
Misją „Ognisk Światła i Miłości” jest „zapoczątkować nową Pięćdziesiątnicę Miłości, która rozpocznie odnowę Kościoła i świata”.
Do Polski dzieło dotarło w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie istnieją dwie wspólnoty: w Olszy (Archidiecezja Łódzka) oraz w Kaliszanach (Archidiecezja Lubelska).
Z okazji 110 rocznicy urodzin Marty Robin, 19 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Nieruchoma podróż Marty Robin (1902-1981)” z udziałem gości z Francji, którzy osobiście zetknęli się z życiem i dziełem francuskiej mistyczki.
Przewidziane są wydarzenia okołokonferencyjne, m. in. film o Marcie Robin, wystawa oraz spotkanie z osobami zaangażowanymi w dzieło Ognisk Światła i Miłości. Konferencja odbędzie się w auli Kard. St. Wyszyńskiego KUL. Wstęp wolny.
Ogniska Światła i Miłości w Polsce:
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.