Czas gigantów

„Ojcowie Kościoła – mistrzowie wiary” – taki będzie temat tegorocznych kazań wielkopostnych kaznodziei Domu Papieskiego, o. Raniero Cantalamessy. Włoski kapucyn wygłosi swe cztery kazania w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie w piątki: 9, 16, 23 i 30 marca o godz. 9.00. Wśród słuchaczy będzie papież Benedykt XVI.

Myślą przewodnią w przedstawieniu „gigantów wiary” będzie werset w Listu do Hebrajczyków (13, 7): „Pamiętajcie o swych przełożonych (...) i (...) naśladujcie ich wiarę”. W ramach przygotowań do Roku Wiary, który będzie obchodzony w całym Kościele od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r., o. Cantalamessa chce w swych kazaniach zaproponować „przywrócenie świeżości naszej wierze, dzięki odnowionemu kontaktowi z «gigantami wiary» z przeszłości”.

- Za każdym razem staniemy się uczniami jednego z „czterech wielkich doktorów Kościoła Wschodniego: Atanazego, Bazylego, Grzegorza z Nazjanzu i Grzegorza z Nyssy, aby zobaczyć to, co każdy z nich mówi nam dzisiaj na temat dogmatu, w którym był mistrzem, a więc odpowiednio: boskości Chrystusa, Ducha Świętego, Trójcy i poznania Boga – zapowiada kaznodzieja Domu Papieskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  02.03.2012 15:04
  No,no... :)
 • Savonarola
  02.03.2012 15:05
  Naszym wzorem powinien byc JEZUS,a tzw. Ojcowie Kosciola spierali sie w swoich pogldach i byli,jak my wszyscy ,niedoskonali.Rownie watpliwymi "mistrzami wiary" sa katoliccy swieci.Np. swieta Irena,ktora "grala pierwsze skrzypce" podczas Soboru Nicejskiego II; bedac regentka -sprawowala wladze w zastepstwie swojego maloletniego syna- Konstantyna,gdy ow dorosl i upomnial sie o wladze kazala go oslepic! Kosciol nie zaleca tez brania przykladu ze sw.Epifaniusza z Salaminy-biskupa i meczennika chrzecijanskiego,ktory gloscil poglady dot.kultu obrazow i kultu Maryi zupelnie sprzeczne z obecnym stanowiskiem Watykanu.Jeszcze innym przykladem moze byc francuska bohaterka narodowa sw.Joanna d'Arc,ktora Kosciol,po dlugim procesie inkwizycyjnym uznal za heretyczke i kazal spalic na stosie,po to tylko,aby za jakis czas zmienic zdanie i uznac Ja za meczennice i oglosic swieta...Kazdy chrzescijanin powinien opierac swoja wiare na nauce Jezusa,a ludzie,chocby im ktos napisal najpiekniejszy zyciorys i wypolerowal zyciowe pomylki,zawsze zostana tylko ludzmi...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.