II Niedziela Wielkiego Postu to sposobność, aby wesprzeć naszą modlitwą i ofiarą misje. Przeżywana jest pod hasłem: „Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych”
Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za działalność misyjną Kościoła – przypomina bp Jerzy Mazur SVD przed Niedzielą „Ad Gentes”. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wyjaśnia, że „możemy to czynić na różne sposoby: idąc za Chrystusem, naśladując Go jako misjonarze i misjonarki, a także poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień czy ofiary materialne”.
Obecnie 2170 misjonarzy z Polski – duchownych, zakonnic i świeckich – pracuje w 94 różnych krajach świata. Głoszą Ewangelię, budują kościoły, szkoły i szpitale, pomagają potrzebującym. Te projekty misyjne mogą realizować dzięki pomocy materialnej wiernych z Polski.
Od kilku lat II Niedziela Wielkiego Postu to w Polsce dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami, stąd nazywana jest w skrócie Niedzielą „Ad Gentes”. Są wówczas zbierane do puszek datki na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Można także wysłać SMS o treści „Misje” na numer 72032 (koszt 2, 46 PLN z VAT). W ten sposób można wspierać misjonarzy przez cały rok.
Dzięki ubiegłorocznej akcji zebrano 92 211,44 zł. Całość tej kwoty została przekazana na realizację 8 projektów humanitarnych zgłoszonych przez misjonarzy do Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Polscy misjonarze zrealizowali je w krajach Afryki: Tanzania, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska oraz w Ameryce Południowej: Jamajka, Ekwador, Peru, Boliwia. – Wszystkim dobrodziejom razem z polskimi misjonarzami i misjonarkami wyrażam wdzięczność za dotychczasową duchową i materialną pomoc misjom i zapewniamy o pamięci w modlitwie – mówi bp Mazur.
Przewodniczący Komisji ds. Misji zachęca też do dalszego wspierania dzieła misyjnego Kościoła: – Dzięki naszemu świadectwu miłości pomagamy razem z misjonarzami i misjonarkami Kościołowi w krajach misyjnych. Zapalamy światełko nadziei w sercach wielu ludzi żyjących w biedzie i ubóstwie.
Więcej informacji o prowadzonych przez polskich misjonarzy projektach na misjach można znaleźć na stronie internetowej: www.misje.pl
Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zostało zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski na 333. zebraniu plenarnym KEP w 2005 r. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej polskim misjonarzom. Od 1 listopada 2011 r. dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest ks. Jarosław Buchowiecki. Dzieło jest agendą Komisji ds. Misji.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.