Poważne potraktowanie przez OBWE kwestii wolności religijnej, a zwłaszcza prześladowania chrześcijan, to jeden z głównych celów, jakie Irlandia stawia sobie w tym roku, kiedy przewodzi ona pracom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Powiedział o tym w wywiadzie dla Radia Watykańskiego irlandzki wicepremier Eamon Gilmore. Na marginesie zapewnił on również, że relacje dyplomatyczne jego kraju ze Stolicą Apostolską pozostają bardzo dobre. Mam nadzieję, że jak tylko polepszy się nasza sytuacja budżetowa, będziemy mogli zrewidować naszą decyzję w sprawie zamknięcia ambasady przy Watykanie – powiedział irlandzki wicepremier.
„Promowanie i obrona wolności religijnej to naprawdę jeden z podstawowych priorytetów OBWE, a zwłaszcza dla Irlandii w czasie jej prezydencji – stwierdził Gilmore. – Na pewno zajmiemy się tym problemem w tym roku. Chcemy sprawdzić skuteczność dotychczasowych strategii. Postaramy się, by OBWE systematycznie zapobiegała nietolerancji i dyskryminacjom ze względu na religię, a także reagowała na te zjawiska. Z tego względu mianowałem trzech reprezentantów, którzy zajmują się tylko tą problematyką. Jest wśród nich Catherine McGuinnes, sędzia Sądu Najwyższego w Irlandii, która ma wielkie doświadczenie w zwalczaniu dyskryminacji. To właśnie ona jest odpowiedzialna za walkę z nietolerancją i dyskryminacją chrześcijan”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.