Poważne potraktowanie przez OBWE kwestii wolności religijnej, a zwłaszcza prześladowania chrześcijan, to jeden z głównych celów, jakie Irlandia stawia sobie w tym roku, kiedy przewodzi ona pracom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Powiedział o tym w wywiadzie dla Radia Watykańskiego irlandzki wicepremier Eamon Gilmore. Na marginesie zapewnił on również, że relacje dyplomatyczne jego kraju ze Stolicą Apostolską pozostają bardzo dobre. Mam nadzieję, że jak tylko polepszy się nasza sytuacja budżetowa, będziemy mogli zrewidować naszą decyzję w sprawie zamknięcia ambasady przy Watykanie – powiedział irlandzki wicepremier.
„Promowanie i obrona wolności religijnej to naprawdę jeden z podstawowych priorytetów OBWE, a zwłaszcza dla Irlandii w czasie jej prezydencji – stwierdził Gilmore. – Na pewno zajmiemy się tym problemem w tym roku. Chcemy sprawdzić skuteczność dotychczasowych strategii. Postaramy się, by OBWE systematycznie zapobiegała nietolerancji i dyskryminacjom ze względu na religię, a także reagowała na te zjawiska. Z tego względu mianowałem trzech reprezentantów, którzy zajmują się tylko tą problematyką. Jest wśród nich Catherine McGuinnes, sędzia Sądu Najwyższego w Irlandii, która ma wielkie doświadczenie w zwalczaniu dyskryminacji. To właśnie ona jest odpowiedzialna za walkę z nietolerancją i dyskryminacją chrześcijan”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.