Patriarchat Lizbony ogłosił „Program nowej ewangelizacji”. W odpowiedzi na inicjatywę Stolicy Apostolskiej wraz z innymi 11 europejskimi miastami Lizbona podejmuje akcję „Misja w Metropolii”, aby pozyskać tych, co „nie mają wiary”.
Kard. Jose da Cruz Policarpo przedstawił, wczoraj „Program nowej ewangelizacji”, który będzie realizowany podczas Wielkiego Postu. „Za jego realizację odpowiada biskup diecezjalny. Jego pierwszym zadaniem jest głoszenie wiary ludziom naszych czasów” – tłumaczył patriarcha Lizbony. „Misja w Metropolii” będzie skierowana przede wszystkim do katechumenów, rodzin, młodzieży, ludzi kultury, zajmujących się pomocą socjalną. Jak zaznaczył portugalski purpurat punktem centralnym programu będzie „przeżycie tajemnicy pojednania poprzez sakrament pokuty i braterskie dzielenie się”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii przedstawił także „inne dwie formy głoszenia Ewangelii, które uzupełnią ten program: rozważanie aktualnego przesłania św. Augustyna głoszącego wiarę chrześcijańską ateistom i lekturę Ewangelii św. Marka”. „Nie możemy zapomnieć, że Nowa Ewangelizacja będzie wtedy zrealizowana, gdy nasze głoszenie będzie miało nową siłę, którą użyjemy za pomocą nowych środków i nowych ekspresji. Trzeba wyjść poza rutynę pastoralną i powrócić do Kościoła apostolskiego” – tłumaczył kard. Policarpo.
Patriarcha Lizbony przypomniał, że inicjatywa jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego przekazany za pośrednictwem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Dla diecezji Lizbona uczestnictwo w „Programie nowej ewangelizacji” jest okazją do przypomnienia sobie Międzynarodowego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który miał miejsce w 2005 roku.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.