Na konieczność przekazu wiary jako osobistego spotkania z Chrystusem wskazał podczas rzymskiego spotkania biskupów Europy i Afryki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. Spotkanie organizują wspólnie Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SCEAM/SECAM) oraz Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Abp Michalik, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym CCEE, wyraził zaniepokojenie z powodu rozluźnienia w Europie więzi z chrześcijaństwem, świadomej utraty wrażliwości na sacrum oraz oddalenia od kryteriów dobra i piękna. Podkreślając niebezpieczeństwo zaniku „cywilizacji chrześcijańskiej” mówił o nowej ewangelizacji, przekazie wiary jako osobistego spotkania z Chrystusem, Bogiem i Zbawicielem.
Mówiąc o nowych wyzwaniach, przed jakimi staje dziś Kościół, abp Michalik podkreślił rolę rodziny, jako „areopagu odpowiedzialności za życie, wychowanie, przekaz wartości i wiary przyszłym pokoleniom”. Wyraził ubolewanie z nazbyt technicystycznego profilu edukacji oferowanej przez system szkolnictwa na Starym Kontynencie i brak podkreślenia piękna istoty ludzkiej. Zapewnił też o modlitwach za chrześcijan prześladowanych w Afryce, wyrażając nadzieję, że i tym razem krew męczenników stanie się nasieniem Ewangelii.
W spotkaniu uczestniczy ponad 70 biskupów z obydwu kontynentów. W czwartek, 16 lutego przyjmie ich na audiencji Benedykt XVI.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.