Bez wrażliwości na sacrum, daleko od dobra i piękna

Na konieczność przekazu wiary jako osobistego spotkania z Chrystusem wskazał podczas rzymskiego spotkania biskupów Europy i Afryki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik. Spotkanie organizują wspólnie Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SCEAM/SECAM) oraz Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Abp Michalik, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym CCEE, wyraził zaniepokojenie z powodu rozluźnienia w Europie więzi z chrześcijaństwem, świadomej utraty wrażliwości na sacrum oraz oddalenia od kryteriów dobra i piękna. Podkreślając niebezpieczeństwo zaniku „cywilizacji chrześcijańskiej” mówił o nowej ewangelizacji, przekazie wiary jako osobistego spotkania z Chrystusem, Bogiem i Zbawicielem.

Mówiąc o nowych wyzwaniach, przed jakimi staje dziś Kościół, abp Michalik podkreślił rolę rodziny, jako „areopagu odpowiedzialności za życie, wychowanie, przekaz wartości i wiary przyszłym pokoleniom”. Wyraził ubolewanie z nazbyt technicystycznego profilu edukacji oferowanej przez system szkolnictwa na Starym Kontynencie i brak podkreślenia piękna istoty ludzkiej. Zapewnił też o modlitwach za chrześcijan prześladowanych w Afryce, wyrażając nadzieję, że i tym razem krew męczenników stanie się nasieniem Ewangelii.

W spotkaniu uczestniczy ponad 70 biskupów z obydwu kontynentów. W czwartek, 16 lutego przyjmie ich na audiencji Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama