Trzymajcie się wiary!

Nie dajcie się stłamsić Zachodowi, trzymajcie się wiary! – powiedział kard. Paul Cordes, były sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich i były przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”.

Kardynał był w niedzielę gościem pielgrzymki Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik.

Przemawiając do zebranych, kard. Cordes przypomniał, że św. Jan Paweł II zawsze dawał temu wyraz, że trwanie świeckich w Kościele jest ogromną siłą, która będzie Kościołowi pomagać. - Zawsze pragnął, żeby mieli swój ważny głos w Kościele. Oczywiście nie jest to po to, żeby usunąć księży poza nawias. Świeccy mogą czynić rzeczy, do których księża nie nadają się za bardzo – zauważył hierarcha.

- Pochodzicie z kraju, który jest jeszcze wierny Ewangelii Chrystusowej, który jest pobożnym krajem. Nie dajcie się pod tym względem stłamsić Zachodowi, trzymajcie się wiary! – zaapelował pochodzący z Niemiec kardynał.

Abp Michalik w kazaniu przypomniał tegoroczną wizytę polskich biskupów ad limina i priorytety, na które zwrócił uwagę papież Franciszek: nową ewangelizację, katechezę, udział świeckich, w tym młodzieży, w życiu Kościoła oraz pomoc potrzebującym. – Papież powiedział, że Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary. Takie słowa usłyszeć to jest odpowiedzialność. Ale to jest hołd oddany waszej obecności – mówił abp Michalik.

Metropolita przemyski zaznaczył, że jest bardzo zbudowany, ilekroć widzi ludzi stojących przed konfesjonałem, bo dopóki pracują nad sobą, dopóty Kościół w Polsce nie zginie, a wiara będzie mocna.

Akcja Katolicka to jest przedłużenie pracy hierarchów, a jej członkowie są najściślejszymi współpracownikami linii, którą wyznacza Kościół. – Dlatego będziemy silni, jeśli będziemy w jedności i będziemy rozeznawali trudności lokalne w naszych parafiach i rodzinach – mówił.

W Mszy św. wzięli także udział: biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, biskupi pomocniczy z Przemyśla: Adam Szal i Stanisław Jamrozek oraz wielu księży i kilka tysięcy świeckich.

W Strachocinie koło Sanoka – miejscu urodzenia patrona Polski św. Andrzeja Boboli – znajduje się poświęcone mu sanktuarium. W archidiecezji przemyskiej św. Andrzej patronuje także Akcji Katolickiej, której członkowie co roku pielgrzymują na tzw. Bobolówkę.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama