W Kampali, stolicy Ugandy trwają obrady II Kontynentalnego Spotkania Osób Konsekrowanych. Tematem spotkania jest: "Świadectwo prawdzie w służbie wspólnocie i pojednaniu w Afryce"
W spotkaniu uczestniczy ponad 600 delegatów (księża, zakonnicy i zakonnice) z 41 krajów, min.: USA, Włoch, Madagaskaru, Tanzanii, RPA, Malawi, Czadu, Kamerunu, Nigerii, Kenii, Rwandy.
Ewangelizacja Afryki nierozerwalnie wiąże się z historią Ugandy. To właśnie ten kraj był jednym z pierwszym celów wypraw katolickich misjonarzy w głąb kontynentu oraz ojczyzną 22 męczenników z Namugongo - pierwszych kanonizowanych w nowożytnej historii Afryki.
"Męczennicy ugandyjscy którzy ponieśli śmierć za głoszenie Ewangelii, to szczególny wzór dla afrykańskich zakonników i zakonnic" powiedział prefekt watykańskiej dykasterii ds. zakonów kard João Bráz de Aviz, który odprawił mszę św. w sanktuarium Męczenników z Namugongo.
Kardynał podkreślił potrzebę entuzjazmu i radości w dawaniu świadectwa, nawet w trudnych czasach, wskazując na świadectwo ugandyjskich męczenników jako wzór dla radykalizmu życia w wierze.
"Moi bracia i siostry, podwójcie waszą nadzieję i radość, zwłaszcza w trudnych okresach. Musimy być jak drzewa, które zapuszczają korzenie coraz głębiej w ziemię w czasie posuchy. (...) Jezus jest fundamentem, który nas nigdy nie zawiedzie, źródłem, które nas napełnia tak, iż możemy rozwijać nasze gałęzie na świadectwo bożej wierności i miłości" mówił kard. Aviz. Hierarcha wezwał też osoby konsekrowane do pogłębienia dialogu między sobą oraz z biskupami, nawiązując do tematu spotkania. Obrady potrwają do 10 lutego. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w Yaounde, w Kamerunie w 2009 r.
Do prześladowań w Ugandzie doszło w latach 1885-1887 za panowania kabaki Mwangi I. Eskalacja prześladowań miała miejsce 3 czerwca 1886 roku w wiosce Namugongo, gdzie zamordowano największą grupę chrześcijan, na której czele stał młody neofita, Karol Lwanga.
"Zaledwie siedem lat od założenia misji, doszło do prześladowań chrześcijan, którzy nie chcieli się podporządkować homoseksualnym zachciankom króla. Kilkadziesiąt osób zostało poćwiartowanych lub spalonych żywcem. 22 z nich jest dzisiaj świętymi Kościoła katolickiego. Wśród ofiar było też 24 anglikanów. Pochodzili z różnych plemion, a potrafili oddać wspólnie życie za Chrystusa. Dla Ugandyjczyków, nie tylko chrześcijan, są symbolem jedności" mówi pochodzący z Ugandy o. Otto Katto.
Męczenników ugandyjskich kanonizował w 1964 r. papież Paweł VI podczas trzeciej sesji II Soboru Watykańskiego.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.