O granicach wolności w Kościele

Jakie są granice wolności w Kościele, czy istnieją zakazy i krępowanie myśli, czy przełożeni mogą nakazać milczenie? – na te pytania próbowali odpowiedzieć dziennikarze Sebastian Duda i Tomasz Terlikowski oraz bloger Krzysztof Jankowiak.

Dyskusja odbyła się 4 lutego w podziemiach kościoła św. Augustyna w Warszawie i została zorganizowana w 1. rocznicę powstania portalu Areopag21.

Uczestnicy omawiali głośny ostatnio zakaz wypowiedzi publicznych dla ks. Adama Bonieckiego i wskazywali na napięcie, jakie powstają między wypowiedziami duchownego a koniecznością bycia posłusznym, na co zwracał uwagę red. Tomasz Terlikowski. Obecny na spotkaniu prezes KAI Marcin Przeciszewski mówił z kolei o nieodmiennej potrzebie używania rozumu i podkreślił, że żadna wypowiedź ks. Bonieckiego nie jest niezgodna z katolicką ortodoksją.

Areopag21 zainicjowała i stworzyła dziennikarka Rzeczpospolitej Ewa Czaczkowska. Chciała, żeby było to miejsce rozmowy o Bogu, wierze i religii, w którym spotykają się katolicy różnych odłamów oraz chrześcijanie z innych Kościołów. Po roku na portalu prowadzi blogi prawie 200 osób – dziennikarze, m.in. Ewa Czaczkowska, Barbara Sułek-Kowalska, Elżbieta Konderak, Artur Olędzki, Tomasz Terlikowski, Tomasz Wiścicki, świecki teolog Michał Wojciechowski, aktywni w mediach duszpasterze – ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Krzystof Mądel, ks. Henryk Zieliński i in. Wśród blogerów są prawosławny dziennikarz Tomasz Sulima oraz luteranin Dariusz Bruncz.

„Chciałam stworzyć wspólną przestrzeń w internecie, żeby się lepiej zrozumieć i poznać, gdyż katolicy należący do różnych nurtów rzadko się ze sobą spotykają i kontaktują” – wyjaśniła w rozmowie KAI swoje intencje Czaczkowska. Cieszy się, że po roku ścierają się ze sobą opinie bardzo różnych osób o odmiennym spojrzeniu na wiarę i Kościół, choć wyznaje, że liczyła na szerszy krąg osób, które włączą się w blogowanie. Jej zdaniem udało się jednak zrobić stronę religijną na dobrym poziomie merytorycznym, a także uchronić ją przed agresją i objawami frustracji, które ujawniają się na wielu forach internetowych.

Przez Areopag w ciągu minionego roku przetoczyły się dyskusje na takie tematy jak kolęda, religijność ludowa, celibat. Regularnie blogerzy umieszczają swoje wpisy nt. Pisma Świętego, nauczania Benedykta XVI, modlitwy, języka w Kościele, omawiane są także gorące tematy – w związku z ratyfikacją ACTA ostatnio wywiązała się ożywiona dyskusja nt. ochrony własności intelektualnej.

Strona ma już swoich fanów oraz stałych komentatorów, którzy wyznają, że są uzależnieni od Areopag21, dlatego codziennie sprawdzają, co się tam dzieje.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama