Urodziny najstarszego polskiego biskupa

Dzisiaj 94. urodziny oraz imieniny obchodzi arcybiskup-senior Ignacy Tokarczuk, wieloletni ordynariusz diecezji przemyskiej. Jest on obecnie najstarszym biskupem w Polsce.

Abp Tokarczuk ma również najdłuższy staż w episkopacie. Biskupem został mianowany przez papieża Pawła VI 3 grudnia 1965 r.

Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze lwowskiej 21 czerwca 1942 r., z rąk bp Eugeniusza Baziaka. Sakrę biskupią – w katedrze w Przemyślu z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego 6 lutego 1966 r. Przez wiele lat, jako ordynariusz diecezji przemyskiej, mimo sprzeciwu władz stworzył 220 nowych parafii i wybudował 430 kościołów. Wszystkie bez zgody władz.

Nazywany był „biskupem niezłomnym”, a przez rząd PRL uznawany był za jednego z głównych wrogów ustroju. Poprzez swój bezkompromisowy stosunek do PRL i odważne wystąpienia, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych i najtrudniejszych wrogów ustroju. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł bpa Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Rok później abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.

Był wielokrotnie nagradzany, jedno z głównych wyróżnień to Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe w RP, które 3 maja 2006 r. wręczył mu prezydent Lech Kaczyński.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TOKARCZUK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama