Abp Skworc: Dziękuję za świadectwo życia

Metropolita katowicki w imieniu całej wspólnoty wiernych skierował do osób konsekrowanych słowa wdzięczności za tak bardzo potrzebne dziś świadectwo życia radami ewangelicznymi, za dar modlitwy, cierpienia i samarytańskiej służby.

„Dzięki łasce Roku Życia Konsekrowanego umocniło się powołanie i misja tych, którzy już złożyli wieczyste śluby życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, poświęcili swoje życie Bogu oraz wspólnocie Kościoła” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym we wszystkich kościołach archidiecezji w niedzielę, 29 stycznia br.

Obchody tegorocznego Święta Ofiarowania Pańskiego będą równocześnie zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego, obchodzonego w diecezjach tworzących metropolię górnośląska. „Liczne inicjatywy tego Roku, a zwłaszcza pielgrzymki, spotkania i modlitwy, przyczyniły się do ukazania w naszym lokalnym Kościele tej cennej formy życia chrześcijańskiego, do której Bóg powołuje niektórych” – napisał abp Skworc. Dodał, że miniony rok pozwolił wszystkim ochrzczonym, tworzącym archidiecezjalną wspólnotę wiary, dostrzec wartość i piękno życia radami ewangelicznymi. „To wystarczający motyw modlitwy o nowe powołania do wyłącznej służby Ewangelii. Oby Bóg dał wielu młodym łaskę pójścia za Jego Synem Jezusem Chrystusem, który jako pierwszy szedł drogą całkowitego posłuszeństwa, czystości i ubóstwa” – czytamy w komunikacie.

Metropolita katowicki w imieniu całej wspólnoty wiernych skierował do osób konsekrowanych słowa wdzięczności za tak bardzo potrzebne dziś świadectwo życia radami ewangelicznymi, za dar modlitwy, cierpienia i samarytańskiej służby.

Abp Skworc podkreślił, że liczne są w archidiecezji katowickiej zgromadzenia zakonne oddające się działalności apostolskiej poprzez katechizację i pracę w różnych instytucjach diecezjalnych. Wiele wspólnot, zgodnie ze swoim charyzmatem, podejmuje bardzo potrzebne dzieła społeczne jak prowadzenie przedszkoli, ochronek i szkół, ciesząc się niezwykłym zaufaniem społecznym. „Przykładem tego są m.in. szkoły prowadzone przez Księży Salezjanów w Świętochłowicach i Ojców Pijarów w Katowicach” – wskazał metropolita katowicki.

Osoby konsekrowane obecne są również w wielu dziełach charytatywnych, szpitalach, domach opieki. Często tam, gdzie najtrudniej, gdzie posługa wobec upośledzonych bliźnich wymaga takiego wzroku wiary, jaki posiadała bł. Matka Teresa z Kalkuty. „Siostry zakonne trzech zgromadzeń, trwając w imieniu Kościoła na straży życia, pełnią rolę strażniczek przy trzech „oknach życia”, które już uratowały siedem noworodków. Ostatnio, bo w dniu 24 stycznia w „oknie życia” w Katowicach-Bogucicach, przy którym nieustannie czuwają Siostry Jadwiżanki, pozostawione zostało kolejne dziecko” – poinformował abp Skworc. Przypomniał, że osoby konsekrowane prowadzą w samych tylko Katowicach cztery jadłodajnie, w których dają jeść głodnym i opiekują się bezdomnymi.

Metropolita katowicki podziękował też żeńskim zgromadzeniom kontemplacyjnym - siostrom Karmelitankom z Katowic i siostrom Wizytkom z Rybnika.

„Szczerą wdzięczność wyrażam również w imieniu was wszystkich zakonnikom prowadzącym powierzone im wspólnoty parafialne, ubogacając je swoim charyzmatem i duchowością oraz służąc nie tylko swoim parafianom udzielaniem sakramentu pokuty i pojednania. Szczególne Bóg zapłać składam braciom Kapucynom, którzy w naszym mieście i szerzej, szukają zagubionych i opatrują ich rany miłością Chrystusa” – czytamy w komunikacie metropolity katowickiego.

Główne uroczystości Dnia Osób Konsekrowanych odbędą się w katowickiej katedrze 2 lutego br. o godz. 12.00.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama