W kolejnym dniu strajku więźniów w Kirgistanie ponad 6000 osadzonych przystąpiło do strajku głodowego, z czego ponad 1300 zaszyło sobie usta na znak protestu przeciwko złemu traktowaniu i łamaniu ich praw - podały w czwartek kirgiskie media.
Z każdym dniem przybywa strajkujących - zaledwie dzień wcześniej, w środę, protestowały trzy tysiące osadzonych, a na radykalny krok zaszycia sobie ust zdecydowało się około sześciuset z nich.
Więźniowie skarżą się na maltretowanie ze strony strażników więziennych i łamanie ich praw oraz domagają się polepszenia warunków, w jakich są przetrzymywani. Bliscy strajkujących więźniów zwrócili się o pomoc do organizacji broniących praw człowieka.
Premier Omurbek Babanow zwrócił się do prokuratury o przeprowadzenie śledztwa w sprawie masowych protestów. Wcześniej władze twierdziły, że działania więźniów są zorganizowane przez grupę przestępczą. Jak podały służby więziennictwa, jest to rewolta, która rozpoczęła się po śmierci w więzieniu jednego z szefów środowiska kryminalistów.
Więzienia w Kirgistanie - byłej republice radzieckiej, na której terenie znajduje się amerykańska baza lotnicza o kluczowym znaczeniu dla operacji w pobliskim Afganistanie - cieszą się złą sławą, są bardzo zatłoczone, a wśród więźniów szerzą się choroby - pisze agencja AP.
Wskazuje na to anaiza danych z 13 państw latynoamerykańskich.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.
„W obliczu trudności, które widzimy w świecie i odczuwamy w naszych sercach"
Będą służyć transportowi m.in. rannych w wyniku działań wojennych.