Ingres nowego Biskupa Gliwickiego

Dziś w całej diecezji gliwickiej o godz. 11.00 zabrzmią dzwony, ogłaszając ingres biskupa Jana Kopca do katedry pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Wczoraj diecezjanie przygotowywali się do ingresu modlitewnie. We wszystkich kościołach diecezji gliwickiej zostały odprawione nabożeństwa połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji nowego Biskupa Gliwickiego. Natomiast dziś w całej diecezji o godz. 11.00 zabrzmią dzwony, ogłaszając ingres bp. Jana Kopca do gliwickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Przeczytaj wywiad z nowym biskupem gliwickim

Objęcie diecezji nastąpi podczas uroczystej i bardzo symbolicznej liturgii. – Pierwszym takim znaczącym momentem jest przywitanie nowego ordynariusza w drzwiach katedry. Kolejną ważną i bardzo symboliczną chwilą jest wręczenie pastorału, wyrażające przekazanie wszystkich obowiązków – wyjaśnia ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej w Gliwicach. Bardzo wymowne jest także tzw. homagium.

– To moment, w którym przedstawiciele księży, poszczególnych stanów uznają, że jest to ich Pasterz – dodaje ks. Plucik. Bardzo wyczekiwane jest także pasterskie słowo, które biskup wypowiada po raz pierwszy jako ordynariusz.

W uroczystości ingresu weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także liczni hierarchowie, w tym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Decyzją papieża Benedykta XVI bp Jan Kopiec został mianowany 29 grudnia 2011 r. drugim w historii biskupem gliwickim. Na emeryturę przeszedł pierwszy ordynariusz gliwicki, bp Jan Wieczorek.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg