Dziś ingres nowego Prymasa

W południe rozpocznie się ingres abp. Wojciecha Polaka do katedry gnieźnieńskiej.

- Wracam, by stawać razem z moimi diecezjanami - z tymi, wśród których rosłem, wśród których dojrzewałem, wśród których odkrywałem moje powołanie, aby być dla nich świadkiem wiary i by umacniać się wzajemnie w wierze - powiedział abp Wojciech Polak w krótkim nagraniu opublikowanym na stronie internetowej Episkopatu. Wszystkich wiernych zaprosił na swój ingres do katedry gnieźnieńskiej, który rozpocznie się o godz. 12.

Uroczystości poprzedzi kanoniczne objęcie archidiecezji gnieźnieńskiej przez abp. Wojciecha Polaka, które odbędzie się w rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Następnie wszyscy obecni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi przejdą w procesji do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 12 sprawowana będzie Msza święta.

Przy Drzwiach Gnieźnieńskich nowy prymas Polski ucałuje krzyż legacki, który przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim od XIII wieku. Następnie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore odczyta tekst papieskiej bulli nominacyjnej. Później ustępujący prymas abp Kowalczyk przekaże pastorał, po czym przedstawiciele duchowieństwa i wiernych świeckich złożą mu wyrazy oddania i szacunku. Będą wśród nich: biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, kapłani, siostry i bracia zakonni oraz wierni świeccy. Wszyscy zgromadzeni wezmą udział w uroczystej Liturgii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg