Białoruś: sakra i ingres nowego biskupa

W Witebsku odbyły się święcenia biskupie nowego biskupa tamtejszej diecezji ks. Olega Butkiewicza. Sakrę połączono z ingresem do katedry Jezusa Miłosiernego.

Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti. Współkonsekratorzy to metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi bp Aleksander Kaszkiewicz.

„Kościół – to brama, brama do Bożego Królestwa, - powiedział, zwracając się do wszystkich uczestników liturgii nowy ordynariusz witebski. – Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, żeby ta brama była zawsze otwarta, (...) żeby w Kościele człowiek odnajdywał Boga, żeby widział i odczuwał Jego Bożą miłość, żeby człowiek mógł w tym miejscu Jego odnajdywać”.

Jak zaznaczył nowy, młody i energiczny, 41-letni biskup na Białorusi, moc Kościoła zależy od naszej wiary – „tej wiary, którą nam, na tej ziemi przekazali, często kosztem swojego życia, nasi rodzice i dziadkowie”.

Biskup Oleg Butkiewicz hasłem swojej posługi pasterskiej uczynił słowa: „Fiat voluntas Tua”, co oznacza, że poleca swoje pasterskie posługiwanie prowadzeniu Bożej Opatrzności.

Biskup Butkiewicz jest drugim ordynariuszem diecezji witebskiej, która powstała w 1999 r. Pierwszym pasterzem był biskup Władysław Blin, który tworzył diecezję od podstaw, organizując życie parafialne i budując nowe świątynie i budynki sakralne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg