„Kiedy ludzie się spotykają to zawsze jest nadzieja na dynamiczny rozwój stosunków. Do załatwienia jest wiele spraw”.
W Watykanie gościł Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi został przyjęty przez Papieża, a następnie rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietrem Parolinem oraz z szefem papieskiej dyplomacji abp Paulem Gallagherem.
Komunikat prasowy mówi o serdecznych rozmowach, w których wyrażono zadowolenie z dobrego stanu relacji dwustronnych. Rozmawiano o kwestiach wzajemnego zainteresowania, a w szczególności o życiu Kościoła na Białorusi i pokojowym współistnieniu katolików i prawosławnych, a także innych wyznań religijnych. Wspomniano też o roli jaką odegrał Mińsk podczas niedawnych negocjacji mających na celu zaprowadzenie pokoju w tym regionie.
Rozmawiając z dziennikarzami po audiencji w Watykanie prezydent Łukaszenka przyznał, że Papież jest dobrze zorientowany w sytuacji na Białorusi. Franciszek wyraził też wolę odwiedzenia tego kraju. Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie Ojciec Święty wskazał na potrzebę znalezienia nowych rozwiązań tego konfliktu.
Komentując dla Radia Watykańskiego spotkanie prezydenta Łukaszenki z Papieżem, abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że jest to już druga wizyta tego polityka w Watykanie. Ostatnio był tu przed 7 latu. Przewodniczący Episkopatu Białorusi wskazał też na konstruktywne relacje państwo-Kościół.
„Kiedy ludzie się spotykają to zawsze jest nadzieja na dynamiczny rozwój stosunków. Do załatwienia jest wiele spraw. Do dnia dzisiejszego nie mamy porozumienia i konkordatu, nad którym już od bardzo dawna pracujemy. Myślę, że ta wizyta da nowy impuls do rozstrzygnięcia tego problemu. Kościół może bardzo wiele zaoferować państwu. W sferze społecznej, dzięki wdrożeniu nauczania społecznego Kościoła. Została zorganizowana Akademia Teologiczna w Mińsku. Podobnie jest, jeśli chodzi o pracę charytatywną. W tej kwestii jest dobra współpraca z państwem, jak również z Kościołem prawosławnym, co nie jest tutaj takie proste, ale bardzo ważne. Przed wizytą prezydenta odbyła się inauguracja wystawy ikon prawosławnych i katolickich w Muzeach Watykańskich. Organizowaliśmy tę wystawę wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem ds. Kultury – to też jest jakiś pozytywny wskaźnik. Wciąż czekamy na wizytę Ojca Świętego. Mam nadzieję, że dzisiejsza wizyta prezydenta przybliży ten moment, kiedy noga Następcy św. Piotra stanie na ziemi białoruskiej” – powiedział abp Kondrusiewicz.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.