Ingres nowego Biskupa Gliwickiego

BP KEP/pd

publikacja 28.01.2012 08:00

Dziś w całej diecezji gliwickiej o godz. 11.00 zabrzmią dzwony, ogłaszając ingres biskupa Jana Kopca do katedry pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Bp Jan Kopiec Roman Koszowski/GN Bp Jan Kopiec

Wczoraj diecezjanie przygotowywali się do ingresu modlitewnie. We wszystkich kościołach diecezji gliwickiej zostały odprawione nabożeństwa połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji nowego Biskupa Gliwickiego. Natomiast dziś w całej diecezji o godz. 11.00 zabrzmią dzwony, ogłaszając ingres bp. Jana Kopca do gliwickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Przeczytaj wywiad z nowym biskupem gliwickim

Objęcie diecezji nastąpi podczas uroczystej i bardzo symbolicznej liturgii. – Pierwszym takim znaczącym momentem jest przywitanie nowego ordynariusza w drzwiach katedry. Kolejną ważną i bardzo symboliczną chwilą jest wręczenie pastorału, wyrażające przekazanie wszystkich obowiązków – wyjaśnia ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej w Gliwicach. Bardzo wymowne jest także tzw. homagium.

– To moment, w którym przedstawiciele księży, poszczególnych stanów uznają, że jest to ich Pasterz – dodaje ks. Plucik. Bardzo wyczekiwane jest także pasterskie słowo, które biskup wypowiada po raz pierwszy jako ordynariusz.

W uroczystości ingresu weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także liczni hierarchowie, w tym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Decyzją papieża Benedykta XVI bp Jan Kopiec został mianowany 29 grudnia 2011 r. drugim w historii biskupem gliwickim. Na emeryturę przeszedł pierwszy ordynariusz gliwicki, bp Jan Wieczorek.

Biskup Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 r. w Zabrzu. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego, mającego swoją siedzibę w Nysie. W latach 1966-1968 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po jej zakończeniu powrócił do seminarium.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Franciszka Jopa 30 kwietnia 1972 r. Przez 6 lat pracował jako wikariusz. W 1978 r. biskup opolski Alfons Nossol skierował go na studia specjalistyczne w Instytucie Historii Kościoła KUL. W 1982 r. uzyskał stopień doktora teologii.

Po powrocie do diecezji podjął wykłady z historii, pełnił też obowiązki prefekta i wicerektora w Wyższym Seminarium Duchownym. W roku akademickim 1984/85 prowadził kwerendę w Archiwum Watykańskim, a po powrocie do kraju otrzymał nominację na dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Opolu.

5 grudnia 1992 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i biskupem tytularnym Cemeriniano. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 r. w bazylice watykańskiej z rąk Ojca Świętego. W diecezji pełnił obowiązki wikariusza generalnego oraz członka Kolegium Konsultorów Diecezjalnych i Rady Kapłańskiej. W 1998 r. ukończył przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podsumowaniem dotychczasowych dokonań naukowych była nominacja na stanowisko profesora zwyczajnego w 2008 r. Warto zaznaczyć, że bp Kopiec jako pierwszy wydał książkę na temat historii Kościoła w dzisiejszej diecezji gliwickiej, zatytułowaną: „Diecezja gliwicka. Dzieje i współczesność”.

W Episkopacie Polski biskup Jan Kopiec jest członkiem Rady Naukowej KEP, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, Zespołu ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski oraz delegatem KEP ds. Stowarzyszenia Archiwistów. Jest także członkiem Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki Wiary.