Ok. 35 tys. ludzi opuściło swoje domostwa w północnej Nigerii z powodu trwającej od tygodni fali przemocy w tym regionie kraju – donosi przedstawiciel międzynarodowego dzieła „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” („Kirche in Not”)
Na początku stycznie Abul Qaqa, rzecznik radykalnej sekty islamskiej Boko Haram, przedłożył chrześcijanom trzydniowe ultimatum na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów północy kraju. „Ostatecznym celem Boko Haram jest wypędzenie wszystkich chrześcijan z północy” – potwierdził jeden z mieszkańców w rozmowie z “Kirche in Not”.
Naoczni świadkowie donoszą, że ludzie „po prostu uciekają na południe z takich regionów jak Jos w nadziei, że tam będą bardziej bezpieczni. Jeden z uciekinierów powiedział, że w wielu miejscowościach wybuchła panika. „Wielu zostawia wszystko i ucieka, aby ratować życie, ponieważ nie wie kiedy wybuchnie kolejna fala przemocy” – powiedział.
Większość uciekinierów to chrześcijanie. Poinformowali oni, że minioną niedzielę zniszczono kościoły w Maidiguri w stanie Borno i Bauchi.
Jak informuje organizacja praw człowieka Human Rights Watch, od czasu powstania sekta Boko Haram jest odpowiedzialna za śmierć 935 osób, z których 250 zginęło od początku 2012 r.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.