Św. Agnieszkę jako przykład przyjaźni z Chrystusem i ewangelicznego świadectwa wskazał Papież wychowankom kolegium Capranica.
Spotkał się z nimi tradycyjnie w przeddzień jutrzejszego wspomnienia liturgicznego tej młodej dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku. Jest ona patronką tego najstarszego z rzymskich seminariów, liczącego sobie 555 lat.
„Również formacja kapłańska wymaga prawości, całkowitego oddania, ascezy, stałości i heroicznej wierności we wszystkich aspektach – mówił Papież. – U podstaw musi być autentyczne życie duchowe, ożywiane intensywną relacją z Bogiem na płaszczyźnie osobistej i wspólnotowej, ze szczególną troską o celebracje liturgiczne i uczęszczanie do sakramentów. Życie kapłańskie wymaga dążenia coraz bardziej do świętości, wyraźnego poczucia Kościoła (sensus Ecclesiae) i otwarcia na braterstwo bez stronniczości ani wykluczania nikogo. Do drogi świętości prezbitera należy też wypracowywanie z Bożą pomocą własnej inteligencji i zaangażowania, prawdziwej i rzetelnej kultury osobistej, będącej owocem gorliwych i wytrwałych starań. Wiara ma swój wymiar intelektualny i racjonalny, który jest dla niej istotny. Dla seminarzysty i młodego księdza odbywającego studia akademickie chodzi o przyswajanie sobie owej syntezy wiary i rozumu, jaka jest właściwa chrześcijaństwu”.
Benedykt XVI podkreślił, że Kościół wiele oczekuje od młodych kapłanów, gdy chodzi o ich pracę ewangelizacyjną, a zwłaszcza udział w nowej ewangelizacji.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.