Królowie ruszą w Polskę

Orszaki Trzech Króli przejdą 6 stycznia ulicami wielu miast

Już nie tylko w Warszawie, ale w ponad dwudziestu polskich miastach 6 stycznia przejdą Orszaki Trzech Króli. Po raz pierwszy barwne korowody przejdą ulicami m.in. Katowic, Płocka, Włocławka, Jeleniej Góry, Bielska-Białej, by oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie zwaną świętem Trzech Króli, a od zeszłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Inicjatywie patronują biskupi oraz lokalne władze samorządowe, a w organizację angażują się – ponad podziałami – różne środowiska i całe rodziny.

W tym roku po raz pierwszy orszak Trzech Króli przejdzie m.in. w Katowicach, Płocku, Włocławku, Kłodzku, Śremie, Radomiu, Jarosławiu, Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Zielonej Górze.

W Warszawie, gdzie orszak zostanie zorganizowany już po raz czwarty, jak co roku weźmie w nim udział kard. Kazimierz Nycz. Uczniowie warszawskich szkół tradycyjnie będą przebrani w stroje przygotowane przez ich rodziców: dwórek, rycerzy, giermków, posłańców króli. Pochód będzie podzielony na 3 grupy: afrykańską, azjatycką oraz europejską. Na końcu każdej z nich będzie jechał na wierzchowcu król.

Uczestnicy orszaku założą rozdawane przez wolontariuszy tekturowe korony. Przejdą z Placu Zamkowego w kierunku Placu Piłsudskiego, gdzie po oddaniu hołdu Dzieciątku wspólnie będą śpiewać kolędy. Każdy uczestnik otrzyma także śpiewnik dzięki, któremu będzie mógł włączyć się w kolędowanie. Właśnie rozpoczęto ich drukowanie.

W stolicy Orszak zorganizowany będzie także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie przejdzie ulicami dzielnicy Targówek do kościoła Matki Bożej Różańcowej. Uczestnicy Marszu zobaczą tu prapremierowy fragment przedstawienia Pokłon Trzech Króli w wykonaniu teatru Raj, a następnie wysłuchają koncertu kolęd w aranżacji kapeli góralskiej. Ubiegłoroczny I Bródnowski Marsz trzech Króli zgromadził prawie 3 tys. uczestników.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore będą honorowymi gośćmi Orszaku Trzech Króli, który po raz pierwszy przejdzie ulicami Jarosławia.
Przemarsz rozpocznie się w samo południe z trzech kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Dominikanów i Miłosierdzia Bożego. Wszyscy spotkają się ok. 13.00 na Rynku, gdzie wystawione zostaną sceny jasełkowe.

W Krakowie Orszak Trzech Króli przejdzie po raz drugi z Wawelu na krakowski Rynek. Patronuje mu kard. Stanisław Dziwisz, który zachęca do wyruszenia w orszaku, by „oddać hołd narodzonemu w Betlejem Zbawicielowi świata”. Metropolita krakowski życzy, by orszak był „umocnieniem w drodze do Chrystusa-Prawdy dla tych, którzy wierzą i dla tych, którzy nie mają tego daru”.

W Poznaniu Orszak Trzech Króli będzie podążał drogami Starego Rynku do Fary. Poznański orszak to inicjatywa ponad podziałami, skupiająca różne środowiska i osoby zaangażowane w działania społecznie, religijne i kulturalne, m.in. szkoły, Fundację Akademicki Poznań oraz Klub Przedsiębiorczych Wielkopolan. Orszakowi patronuje m.in. metropolita abp Stanisław Gądecki.

Poznańscy organizatorzy w ramach akcji „zrzuć się na wielbłąda” właśnie kwestują na wynajęcie wielbłąda dla króla afrykańskiego. „A jak uzbieramy na wielbłąda, będziemy zbierać dalej, by orszak był jak najpiękniejszy” – zapowiadają.

W Łodzi organizatorem Festynu Trzech Króli, który ma mieć charakter rodzinnego pikniku, jest Stowarzyszenie Powrót Trzech Króli. Festyn rozpocznie się o godz. 10.30 Mszą św. w kościele Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności. Następnie Orszak Trzech Króli wyruszy ul. Piotrkowską do archikatedry, aby oddać hołd Bożemu Dziecięciu. Towarzyszyć mu będą „scenki” pokazujące walkę dobra ze złem.

Kielczanie uroczystość Objawienia Pańskiego uczczą uliczną imprezą pod nazwą „Królewskie Pieśniobranie”. We wspólnym kolędowaniu wezmą udział m.in. bp Marian Florczyk z Trzema Królami i zawodnicy pierwszoligowych klubów sportowych. „Liczymy, że stali uczestnicy dotychczasowych Pieśniobrań i tym razem licznie przybędą i z wielkim zapałem śpiewać będą kolędy” – mówi Mariola Maćko ze Stowarzyszenia „A nam się chce!”.

Już po raz drugi barwny orszak przejdzie ulicami Koszalina. Rozpocznie się o godz. 13.00 uroczystą Mszą, której w tamtejszej katedrze przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak a zakończy przy żywej szopce w kościele ojców franciszkanów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg