"Bez wierności życie jest pełne podejrzeń"

Do życia w cnocie wierności, której wzorem był św. Szczepan - pierwszy męczennik -wezwał w święto tego patrona ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. "Wierność jest poszukiwaną cnotą" - napisał w liście pasterskim czytanym we wszystkich kościołach diecezji.

Biskup przypomniał, że Szczepan zginął męczeńską śmiercią za to, że będąc wierny Chrystusowi wytknął błędy faryzeuszom, "powiedział niewygodną prawdę wobec ludzi wpływowych i posiadających władzę".

Według Ryczana, w życiu ważna jest również wierność przyjacielowi, dzieciom, żonie, mężowi, a także wierność swoim przekonaniom. "Bez wierności życie jest pełne podejrzeń. Bez wierności rozpadają się związki, upadają kapitały, rodzi się zemsta, dokonują się zbrodnie" - przestrzegł diecezjan ordynariusz. Jak ocenił, jedni dopuszczają się niewierności ze strachu, inni za pieniądze.

"Testament Szczepana zawarty jest w słowach: +Panie, nie poczytaj im tego grzechu+" - wyjaśnił bp Ryczan. To znaczy: "daruj bliźniemu nawet najmniejsze przewinienia - sąsiadce, ojcu, matce, siostrze, bratu, każdemu" - zwrócił się z ewangelicznym przesłaniem do księży, sióstr zakonnych i wiernych świeckich.

Bp Ryczan polecił też chrześcijańskiej wrażliwości wszystkich Katolicki Uniwersytet Lubelski. "Dotacja państwa na uczelnie katolickie dotyczy procesu dydaktycznego; KUL nie otrzymuje pieniędzy na inwestycje. Każdy gospodarz wie, że bez inwestycji stare gospodarstwo upada" - zaznaczył hierarcha w apelu o doroczną składkę na KUL.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama