Potrzeba dziś w pacjencie zobaczyć człowieka - apelował abp Henryk Hoser składając świąteczne życzenia pracownikom Służby Zdrowia. Spotkanie opłatkowe odbyło się podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.
Nawiązując do przysięgi Hipokratesa, abp Hoser zwrócił uwagę na potrzebę budowania i pielęgnowania międzyludzkich relacji. Jak zaznaczył - „lekarz nie może stawać się jedynie inżynierem ludzkiej biologii". - Ekran naszych dzisiejszych aparatów nie może nas separować od tych, którym pomagamy. Musimy zobaczyć człowieka w całej złożoności jego trudnej sytuacji. I jak dodał - możemy złagodzić jego stan poprzez bardzo proste środki jakimi są gest, dotyk, uśmiech, a nawet zachęta.
Wrażliwości na innych uczy nas Bóg, który stanął pośród nas i przeszedł ludzkie życie od urodzenia aż po śmierć na krzyżu – powiedział bp warszawsko-praski stwierdzając jednocześnie, że była to najboleśniejsza w historii świata agonia, ponieważ ból ludzki jest pochodną świadomości, a nikt nie miał większej świadomości niż Bóg-Człowiek.
W przedświątecznym Spotkaniu Opłatkowym Służby Zdrowia wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Uniwersytetu Medycznego, Władz Samorządowych, Dyrektorzy Szpitali i Placówek Służby Zdrowia oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych z terenu Mazowsza.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.