Nie zamierzamy czekać na zmianę prawa migracyjnego. Już teraz chcemy otworzyć na was nasze serca i kościoły. Wiedzcie, że nie jesteście sami, że o was nie zapomniano.
Słowa te czytamy w liście 33 latynoskich biskupów w Stanach Zjednoczonych do migrantów, którzy nie posiadają uregulowanego statusu prawnego. Autorzy listu przyznają, że w czasie kryzysu gospodarczego rozgoryczenie obywateli często obraca się właśnie przeciwko migrantom, których niesłusznie obwinia się o kryzys.
Boli nas, że również wielu katolików nie popiera postulowanych przez episkopat zmian w prawie migracyjnym – piszą biskupi. Zapewniają, że nadal będą się ubiegać o poszanowanie ludzkiej godności migrantów. Wyliczają też niesprawiedliwości, które spotykają ich na amerykańskiej ziemi, w tym brak uprawnień do legalnej pracy i świadczeń socjalnych. Doceniają w końcu świadectwo, które latynoamerykańscy migranci dają wobec innych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. W tym kontekście wspominają o ich poświęceniach dla rodziny, wytrwałości, radości życia i żywej wierze. Tych, którzy myślą o migracji do USA, biskupi wzywają do rozwagi, aby poważnie się zastanowili, czy warto podejmować to ryzyko, zanim prawo migracyjnie ulegnie zmianie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.