Łódź: "Katol" na ulicach

20 tysięcy egzemplarzy nakładu gazety "Katol" wydrukowało łódzkie Radio Plus. Pismo, które powstało we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży, rozdawane jest od 9 grudnia na ulicach Łodzi

Dla niektórych już sama nazwa pisma budzi zdziwienie. "Katol to słowo, które weszło do języka potocznego, nawet bardzo potocznego, stosunkowo niedawno. Jest dość pogardliwym określeniem ludzi, wyznających wiarę katolicką" - przyznaje Łukasz Głowacki, szef Radia Plus w Łodzi. "Ale my, katolicy, nie musimy się na to obrażać. Kiedy ktoś do mnie mówi »ty katolu«, odpowiadam - »tak, jestem katolem. I?«" - tłumaczy tytuł gazety Głowacki.

Gazeta liczy 16 stron. Autorzy tekstów to młodzi ludzie, studenci i licealiści oraz dziennikarze Radia Plus. Ambicją "Katola" jest opisywanie - w przystępnej formie - rzeczywistości, którą Kościół współtworzy w Łodzi. "Przecież Kościół to nie tylko celebracje mszy świętych, nie tylko świątynie, nie tylko katecheza w szkołach, ale też bardzo szeroka działalność charytatywna - pomoc materialna i duchowa w wielu dziedzinach" - tłumaczy szef łódzkiego Radia Plus.

Pierwsze tematy podjęte przez "Katola" to rady dla wkurzonego kibica, reportaże z Domu Samotnej Matki i świetlicy środowiskowej. Jest rozmowa z metropolitą łódzkim, w której abp Ziółek składa życzenia ludziom niewierzącym, tekst o narodzinach Jezusa dzisiaj w jednej z łódzkich dzielnic-sypialni czy poszukiwania wielbłąda, który zniknął z łódzkiego żłóbka.

W "Katolu" znajdują się też teksty o Adwencie. "Przypominamy, że jest to okres nieco zapomniany, także przez wielu katolików. To przecież nie jest tylko czas robienia zakupów, ale też duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia. W dodatku mający też swoje tradycje" - zauważa Głowacki.

Wzorem dla "Katola" były tabloidy. "Informacje dotyczące życia Kościoła wcale nie muszą być podane w bardzo poważnej formie. Każda gazeta musi być atrakcyjna dla oka - taką filozofię stosują tabloidy. Nasza propozycja jest pewnym eksperymentem. Ale nie działaniem na oślep. Chcemy z pismem dotrzeć głównie tam, gdzie na co dzień głos Kościoła dociera w stopniu niewielkim. Czyli na łódzkie ulice" - tłumaczy szef Radia Plus w Łodzi. Właśnie na skrzyżowaniach, a nie w kościołach czy parafiach, rozdana będzie większość egzemplarzy pisma.

Dystrybucja "Katola" rozpoczęła się w piątek, 9 grudnia. Pierwsza partia trafiła do mieszkańców w godzinach rannych, kolejne - po południu. Pismo będzie rozdawane także po III niedzieli Adwentu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TABLOIDY, ŁÓDŹ

Reklama

Reklama