Łódź: "Katol" na ulicach

KAI |

publikacja 09.12.2011 20:57

20 tysięcy egzemplarzy nakładu gazety "Katol" wydrukowało łódzkie Radio Plus. Pismo, które powstało we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży, rozdawane jest od 9 grudnia na ulicach Łodzi

Łódź: "Katol" na ulicach Jakub Szymczuk/GN

Dla niektórych już sama nazwa pisma budzi zdziwienie. "Katol to słowo, które weszło do języka potocznego, nawet bardzo potocznego, stosunkowo niedawno. Jest dość pogardliwym określeniem ludzi, wyznających wiarę katolicką" - przyznaje Łukasz Głowacki, szef Radia Plus w Łodzi. "Ale my, katolicy, nie musimy się na to obrażać. Kiedy ktoś do mnie mówi »ty katolu«, odpowiadam - »tak, jestem katolem. I?«" - tłumaczy tytuł gazety Głowacki.

Gazeta liczy 16 stron. Autorzy tekstów to młodzi ludzie, studenci i licealiści oraz dziennikarze Radia Plus. Ambicją "Katola" jest opisywanie - w przystępnej formie - rzeczywistości, którą Kościół współtworzy w Łodzi. "Przecież Kościół to nie tylko celebracje mszy świętych, nie tylko świątynie, nie tylko katecheza w szkołach, ale też bardzo szeroka działalność charytatywna - pomoc materialna i duchowa w wielu dziedzinach" - tłumaczy szef łódzkiego Radia Plus.

Pierwsze tematy podjęte przez "Katola" to rady dla wkurzonego kibica, reportaże z Domu Samotnej Matki i świetlicy środowiskowej. Jest rozmowa z metropolitą łódzkim, w której abp Ziółek składa życzenia ludziom niewierzącym, tekst o narodzinach Jezusa dzisiaj w jednej z łódzkich dzielnic-sypialni czy poszukiwania wielbłąda, który zniknął z łódzkiego żłóbka.

W "Katolu" znajdują się też teksty o Adwencie. "Przypominamy, że jest to okres nieco zapomniany, także przez wielu katolików. To przecież nie jest tylko czas robienia zakupów, ale też duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia. W dodatku mający też swoje tradycje" - zauważa Głowacki.

Wzorem dla "Katola" były tabloidy. "Informacje dotyczące życia Kościoła wcale nie muszą być podane w bardzo poważnej formie. Każda gazeta musi być atrakcyjna dla oka - taką filozofię stosują tabloidy. Nasza propozycja jest pewnym eksperymentem. Ale nie działaniem na oślep. Chcemy z pismem dotrzeć głównie tam, gdzie na co dzień głos Kościoła dociera w stopniu niewielkim. Czyli na łódzkie ulice" - tłumaczy szef Radia Plus w Łodzi. Właśnie na skrzyżowaniach, a nie w kościołach czy parafiach, rozdana będzie większość egzemplarzy pisma.

Dystrybucja "Katola" rozpoczęła się w piątek, 9 grudnia. Pierwsza partia trafiła do mieszkańców w godzinach rannych, kolejne - po południu. Pismo będzie rozdawane także po III niedzieli Adwentu.