Jasna Góra: Hołd z kwiatów dla Niepokalanej

W duchowej łączności z Ojcem Świętym upływa uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze

Wzorem rzymskim pod figurą Maryi Niepokalanej złożony zostanie hołd z białych kwiatów a pasterz archidiecezji częstochowskiej wypowie akt zawierzenia.

Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (czyt. omadżio florale), który sięga 1938 r. Od tego czasu papież składa Maryi wieniec z kwiatów na Placu Hiszpańskim.

- W Sanktuarium hołd Matce Bożej składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem i stanowi także wyraz łączności z papieżem - powiedział o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.

Figura Maryi Niepokalanej stoi pośrodku placu jasnogórskiego, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP.

Uroczystości rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst z kazaniem w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła wierni przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej. Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

Nabożeństwu przewodniczyć ma abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama