Niemieccy biskupi wezwali do zbiórki pieniężnej na potrzeby mieszkańców Ameryki Łacińskiej.
„Wspomóżcie tamtejszy Kościół w jego działaniu dla ludzi i Królestwa Bożego” – napisali biskupi w specjalnym liście rozpoczynającym ogólnoniemiecką przedświąteczną zbiórkę w ramach akcji Adveniat. W tym roku założona przez niemiecki episkopat akcja obchodzi swoje 50. urodziny, a tegoroczne hasło nawiązuje do nazwy akcji: Adveniat regnum tuum – „Przyjdź królestwo Twoje”.
„Wiele się poprawiło w życiu mieszkańców Ameryki Łacińskiej; przede wszystkim mniej jest biedy, a ludzie nawet w najbardziej oddalonych zakątkach czerpią nadzieję i siły z wiary w Boga” – napisali niemieccy biskupi zaznaczając jednocześnie, że w wielu miejscach wciąż jednak panuje niesprawiedliwy podział, gdzie „nieliczni bogaci sprawują władzę nad milionami żyjącymi w nędzy”. Adveniat – piszą dalej biskupi – to akcja, która konkretnie wspiera ludzi w parafiach, szkołach, szpitalach czy więzieniach, wszędzie tam, gdzie docierają z konkretną pomocą księża, zakonnicy i ludzie świeccy.
Akcja charytatywna Adveniat została założona przez niemiecki episkopat w 1961 r., krótko przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II. Od tego czasu diecezje w Niemczech prowadzą adwentową kampanię informacyjną o Kościołach latynoamerykańskich oraz zbiórkę pieniężną na ich rzecz. Dzisiaj Adveniat kierowana jest przez grupę świeckich z diecezji Essen. Według danych episkopatu przez 50 lat zebrano równowartość ponad 2,3 mld euro oraz przeprowadzono 200 tys. projektów pomocy w krajach Ameryki Łacińskiej.
Tegoroczna jubileuszowa zbiórka pieniężna akcji Adveniat zakończy się w Boże Narodzenie. Podobną akcję charytatywną o nazwie „Chleb dla Świata” organizują niemieccy protestanci.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.