Do głosowania w sposób odpowiedzialny zachęcają swych rodaków biskupi Chorwacji w związku ze zbliżającymi się tam wyborami do parlamentu (4 grudnia) i referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.
Podkreślają, że Kościół nie zamierza dawać poparcia któremuś z ugrupowań politycznych. Chce raczej przypomnieć kryteria, jakimi winni się kierować wyborcy, zarówno katoliccy, jak i inni. „Każdy wyborca musi brać pod uwagę podstawowe dobra ludzkie i sytuację społeczeństwa” – czytamy w wydanym z tej okazji przesłaniu chorwackiego episkopatu. Ważną pomoc stanowi tu nauka Kościoła i poczucie przynależności do kościelnej wspólnoty.
Szczególną wagę ma obrona życia we wszystkich fazach, rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny oraz edukacji uwzględniającej wartości – piszą biskupi Chorwacji. Wyborcy muszą się interesować opinią kandydatów co do dyskutowanej tam ostatnio obrony niedzieli jako dnia odpoczynku. Mają też pytać o ich gotowość do ujawnienia prawdy o zbrodniach wszystkich totalitaryzmów włącznie z jugosłowiańskim reżimem komunistycznym. Ponadto ważne jest stanowisko kandydatów co do referendum o planowanym na 1 lipca 2013 r. przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej. Chorwacka polityka europejska winna promować dziedzictwo wartości kulturowych i religijnych, często w Europie zapominane. Episkopat apeluje do wierzących o obronę wartości chrześcijańskich, do wszystkich wyborców o udział w głosowaniu, do kandydatów o otwarte przedstawianie swych programów. Księża mają unikać upolitycznienia, wykorzystując okres kampanii wyborczej na ewangelizację i modlitwę. Wreszcie wszyscy uczestnicy referendum muszą odpowiedzialnie rozważyć sprawę unijnego akcesu Chorwacji.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.